Ne yalan söyleyeyim, burada aylardır Marvel Cinematic Universe işleri takip ediyorum, üzerlerine teoriler yaratıyorum, “resmi Geekyapar tahmin makinesi” fenomenini yaratacak kadar da bir şeyler tutturuyorum; ama bunu tamamen ıskalamıştım. Sağ olsun, Demir45 mahlaslı okuyucumuz ince görmüş, Agent Carter’ın son bölümünün yazısının altına yapıştırmış bu tespiti. Daha önce hiç dikkat etmediğim, parçalarını birleştirmediğim bir şeydi, ama Demir45 söyleyince, bir anda her şey yerli yerine oturdu. Gözlerim açıldı resmen, inanır mısınız? Bu dünyanın muhtemelen en mantıklı teorisiydi…

Neyden mi bahsediyorum? Agent Carter’ın son bölümü The Iron Ceiling’de -izlemeyenler için spoiler- kızların küçük yaşta alınıp, ajan olmak için yetiştirildikleri bir Leviathan üssüyle tanıştık. Daha da önemlisi, Peggy’nin yan komşusu olan Dottie’nin de bu Leviathan ajanlarından biri olduğunu öğrendik. Hani o şapşal gözüken, ama dördüncü bölümün sonunda silahlı bir adamı gözünü kırpmadan, sırf silahını istedi diye öldüren, hesapta “balerin” Dottie. Benim kuramadığım, Demir’in ise 90’a taktığı bağlantı ise şu: Ya Black Widow da o sistemin bir ürünüyse?

Agent Carter S01E05 Leviathan Base

Eğer Agents of SHIELD Inhumans’ın yolunu yapmaya filmden dört sene önce başlamamış olsaydı, bu teoriyi uçuk bulabilirdim. Hatta dürüst olayım, bu dizinin yapımcıları arasında Kevin Feige bizzat bulunmasa da dizinin Age of Ultron’a böyle acayip bir yerden bağlanması garip gelebilirdi. Fakat bunları yan yana koyunca, her şey mantıklılaşıyor. Black Widow’un Rus olduğunu zaten biliyoruz. Ta The Avengers’da Bruce Banner’la tanışma sahnesini hatırlayın, orada Banner’a işe küçük yaşta başladığını da söylemişti zaten.

Age of Ultron’da defalarca Black Widow’un geçmişinin önemli bir yer tutacağı da söylendi zaten. Ve biz bu dakikaya kadar hep birkaç küçük kızın bale yaptığı sahneyi, Widow’un geçmişiyle bağdaştırmıştık. Dottie’nin paravan olarak balerinlik yaptığını da biliyoruz değil mi? O zaman bu iki gerçek buradan da birleşiyor olabilir mi? Çok mümkün. Leviathan’ın tesislerinde kızlara mükemmel Amerikan aksanlı İngilizce konuşmayı öğrettiklerini de biliyoruz ki, bu Widow’un bugüne kadar neden bu kadar kusursuz aksanla konuştuğunu da açıklıyor.

17 Avengers 2 Fragman Widow Background

Düşününce, her şey çok yerli yerine oturuyor, değil mi? Bence Leviathan ismini Age of Ultron’da da duyacağız. Özellikle Widow’un flashback sahnelerinde. Ve aynı Inhumans’ın Agents of SHIELD’da başlaması gibi, Leviathan kavramına da start veren, Agent Carter olacak gibi gözüküyor. Yani anlayacağınız, Agent Carter aslında Age of Ultron’a sandığımızdan daha şiddetli bir şekilde bağlanıyor…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

19 Yorum

 1. Yahu, bu tespiti EmergencyAwesome YouTube kanalı, 3.bölüm review’ünde yaptı, iki bölümdür de buna The Black Widow Program diyor.

 2. Shadow in the Dark Cevap ver

  Eğer Natasha buradan yetişmiş ise yıl açısından Leviathan örgütünün uzun bir süre önüne
  geçilememiş olması lazım ya da örgüt başka bir adla -düşük ihtimal bile olsa belki HYDRA’nın başka bir kolu- yoluna devam etmiş olmalı.Çünkü Black Widow olsa olsa 30 un başlarında dır.Dizi bildiklerim üzere 1946 da geçiyor.Yani bu örgüt 30-40 yıl devam etmesi gerekiyor.Eğer buradan geldiyse korkarım ki Leviathan ın örgütünün neyle sonuçlanacağını göremeyeceğiz.

 3. Demir45 in dikkatini tebrik ettikten sonra soylemeliyim ki bir süredir özellikle yabancı siteler buna dikkat çekiyor. Özellikle Hydra olaylarından sonra Rus bağlantılı Leviathan’ı duyduğumuzda kafamızda Natasha ismi dolasmaliydi

 4. yiğit kardeşimize yazısından dolayı teşekkür ettikten sonra konuya dalış yapayım:arkaşlar bu natasha ve black widow olayı zaten aklıma 3. bölümde takılmıştı,ancak acele edip birşey yazmıyayım dedim burlarda çok fazla geek ustası var bana laf çarpıtırlar diye çekindim açıkcası.Daha yeni 5. bölümü izledikten sonra artık tamam dedim herşey tam olarak yerleşti parçaları birleştirdim yorum olarak yazdım,yiğit kardeşimizinde dikkatini çekince yazılaştırdı ve de güzel oldu böylece bir Türkçe yayın yapan sitede bu teori hayat bulmuş oldu!Kaynak olarak Türk çizgiroman severlerinde kullanabileceği kaynak oluştu.Ayrıca cap amerikanın kanı ile ilgili teorimde var ama biraz uçuk gelebilir,onuda sonra mı yazsam şmdi mi yazsam tereddütte kaldım! 😀

   • peki birde ben kendi teorimi yazayım,biraz uzun ve derin olacak eksik veya yanlış yerleri tamamlarsanız sevinirim!

    İlk önce yazdıklarımı bütünleyebilmek için şunları izlmeiş olmanız lazım:

    1-İlk hulk filmi eric bana nın oynadığı film.
    2-Ultimate avengers:ultiamte evrenindeki avengers ve steve rogersın buzlardan çıkışını da anlatıyor.
    3-Agent carterın 5. bölümü.

    Şimdi ilk olarak hulk filminde bruce bannerın babası ,bruce daha küçüken bir sıvı üzerinde araştırma yapıp bruce enjekte edip duruyordu,hatta bu yüzden annesiniyle kavgalıydı.Bruce banner büyüyünce bir patlama sonucu gamma ışınlarına maruz kalıyordu ve bu onu hulka dönüştürdü,Cap americanın ilk filminde de capı süper solidere dönüştütürken vita ray kullanmışlardı,bruce ise gamma ray etki edince ortaya hulk gibi birşey ortaya çıktı.ultimate avengersta ise shield steve rogersı buzdan lazerle kesip çıkarıyordu,sonra avengersa katılıyordu ve brıce banner cap amerikaya orada sürekli hayranlığını dile getirip ondan kan örnekleri alıp onun kanındaki süper asker serumunu analiz edip hulka dönüştüğünde aklını kaybetmemeyi sağlamak istiyordu ve hatta başarıyordu.SOnra agent cartarın 5. bölümünde ise howard stark cartarla konuşurken 11 adet devlette ,1 adette kendisine sr-53(steve rogers- 53 baş harflere dikkat) cap in kan örneğini verdiklerini söyledi.Şimdi bu kadar şişeden biri veya bir ufakta olsa numunesi yine devletin yeniden doğuş programı dediği süper asker yaratma gişimlerinde kullanılmaya devam ediyor olabilir ki ambinationa (edwart nortonlu hulkta ki yaratık hulk) dönüşen bolonskyide de biraz kullandı general rose.İşte burda dananın kuyrugu kopuyor,bu kan örneklerinden biri bruce bannerın babasının eline geçmiş olabilir veya süper asker programını yeniden başlatmak için babasına verilmiş olabilir,o da alıp oğlu bruce bannerda test ediyo piskopat bir şekilde ve büyüyüncede gamma ışınlarına maruz kalınca hulka dönüşüveriyor,daha sonrada kuzeni jessica öleceği sırada kanında ona enjekte edip deneyi tekrarlayıp she-hulkuda kendi yaratıyordu çrlerde hatırladıgım kadarıyla,böylece teorimde burda bitiyor ve capın kan örneğini hulka ve she-hulka kadar bağladım 😀

    • MCU da Hulk’ı Bruce Banner’ın babası değil Bruce Banner’ın kendisi yaratıyor. Yani teori orada çürüyor. Ancak General Ross’un Blonskye enjekte ettirdiği Stark Industries’in ürettiği o şey Cap’in kanından yapılmışır konusuna sonuna kadar hak veririm.

     • HulkTheBarman

      MCU a göre David Banner daha annesi Bruce a gebe kalmadan önce Sr-53 tarzı bir serumu hayvan DNA sı kullarnarak oluşturmaya çalışıyor ancak insan deneylerine geçmesine izin vermedikleri için kendinde deniyor sonra annesi bruce hamile kalıyor. Bruce doğduktan sonraki dönemde Davidin akıl sağlığı serum yüzünden bozulmaya başlıyor ve tedayi için Bruce üzerinden deneyler yapıyor. Yani HULK aslında David Bannerın eseri ama ilk film MCU evreni içinde olmadığı için bence Steve in kanıyla hulk arasında bağlantı kuramazlar çünkü o şans ilk film ile yok oldu.

     • yazdıkların tamamen doğru.ancak neden olmasın film evren içinde veya değil,sonuçta telif hakkı marvelde,ayrıca hulk köken anlatımı yeni baştan çekilmeden evrene girdiyse bence bağlayabilirlerde!

     • VivaLaVida

      Hulkun kökeni aslında anlatıldı. Ama çok kısa olarak gösterildi. Filmin başındaki bruceun gözüne gamma ışını tutması hulkun ortaya çıkış sebebiydi. Banner aslında hulku kendisi yaratıyor orada. O yüzden MCU da David Banner olmaz diyorum. Ancak görürsünüz Agent Carter filmindeki kan Blonskye verilen şey olacak.

     • Şöyle bir durum ortaya çıkıyor,bir insana sadece gamma ışınları vererek ancak onu öldürürsünüz,bruce bannerın genetiğiyle veya kanıyla serum ile önceden oynanması veya birşeyler yapılması gerekiyor.

      Ben ısrarla şunu söyliyeceğim marvelde inhumnas ve mutantlar hariç ana akım veya avengers üyelerinin çoğunun kökeninde cap amerika olacak.Kısacası HER YOL CAP AMERİCAYA ÇIKAR MARVELDE.first avengers diye çıkardılar,capın ilk filmini,avengersta, tony stark babası howard stark yoluyla,black widow agent carter ile,hulk david bannerin capin kanı üzerinden bağlanacaklar!

     • VivaLaVida

      4 bölüm mü 3 bölüm mü ne kaldı zaten. Öğreniriz bakalım ne neymiş.

 5. Sıkı DC fanıyımdır ama Marvel’in bu bağlantıları gördükçe DC’ye diyecek tek lafım “bunlar kendilerine bağladılar fortumu”

 6. Yazı için teşekkürler. Sinematik evrenle fazla kafa patlatmıyorum, dizileri de takip etmiyorum zaten. Ancak yazdıklarınızdan sonra kafamda üç beş şey şekillendi. Ben de çizgi roman evreninden bir iki ayrıntıdan söz edeyim dedim. Natasha, İkinci Dünya Savaşı’nı yaşamış, Steve Rogers’ın neslinden sayılabilecek bir kadın. Soğuk Savaş döneminde SSCB ve KGB destekli bir organizasyon tarafından “Black Widow Ops Programı” ile casus olarak yetiştirilen yetim kızlardan biri. Bu eğitimleri sürecinde de kızların zihinleriyle oynayıp onları ünlü bir tiyatroda bale eğitimi almakta olduklarına inandırıyorlar. Natasha, kendisine yine orada bahşedilen, Steve’inkine benzer bir çeşit süper asker serumu sayesinde uzun bir ömür yaşayıp gençliğini koruyabilmekte. Tabii kendisinden insanüstü bir güç göremedik şimdilik, o sebeple sinematik evrende serum söz konusu olmayabilir veya programdaki serum, Nick Fury’nin Infinity Formula’sına benzer bir şekilde yalnızca uzun ömür verecek şekilde kurgulanmış olabilir. Kısacası Natasha’nın dizide görülen Dottie karakteriyle beraber eğitim alıyor olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmak lazım.

  Leviathan ise Marvel adına henüz çok yeni bir kavram. Hickman’ın 2010’da yazmaya başladığı Nick Fury odaklı Secret Warriors serisinde uluslararası casusluk olaylarını daha karmaşık yapıya bürümek için ortaya çıkardığı bir oluşum. Elbette Hydra gibi uzun zamandır varlığını sürdüren bir organizasyon olarak tanıtıldılar ancak Natasha’nın orijini daha önce işlenmiş bir şey olduğu için o mevzuda yer alamıyorlar. Secret Warriors da harika seridir bu arada, ilgilenenlere tavsiye ederim =) .

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.