Hiç Sirkeci Garına gittiniz mi? Çok özel bir yer gibi gelmez kulağa genelde, öyle İstanbul’a gelenlerin falan götürüldüğü bir yer değildir. Ama bana hep İstanbul’ın en özel yeri gibi gelir. Çünkü fayansından tavanına kadar; kalp kırıklıkları, hasret, özlem ve yeni macera doludur. Bunun da iki sebebi vardır. Birincisi, Almanya’ya giden gurbetçilerin ailelerini bu istasyonda arkalarında bırakmış olmalarıdır, hemen hemen hepsi Sirkeci’den binip gitmişlerdir onları nereye götüreceği belli olmayan trenlere. İkincisi de, bu garın meşhur Orient Express’in son durağı olmasıdır.

Bütün bunları neden anlattım? Orient Express’in meşhur olma sebebi çağrıştırdı elbette: Agatha Christie’nin İstanbul’da, Rue de Pera’daki Tokatlıyan Otel’de kalan ve Hercules Poirot’nun Londra’ya geri çağrılmasıyla başlayan efsanevi polisiyesi, 2017’de bir kez daha filme uyarlanıyor. Yalnız bu öyle alelade bir uyarlama değil. Muhtemelen son yılların en etkileyici film kadrolarından biri toparlanmış Christie’nin ölümsüz eseri için. Hani bakın, mübalağa koymuyoruz: Filmin kadrosuna bakıp kalp krizi geçiresimiz geliyor.

Derek Jacobi

Eğer arzu ederseniz, saymaya mutfaktan başlayalım: Filmi Michael Green yazıyor. Kendisi Heroes, Everwood, Kings gibi dizilerden TV izleyicilerine zaten tanıdıktır. Sinema dünyasına da 2017’de sert girecek, zira dört maşallahlık filmi yolda: Logan, Alien: Covenant, Blade Runner 2049 ve Murder on the Orient Express. Onun kelimelerini Kenneth Branagh yönetecek. Branagh da gözünü merceğe diktiğinde, karşısında müthiş oyuncular görecek.

İngiltere’nin oyunculuk abidesi Sir Derek Jacobi, Hamilton’ın ödüllü oyuncusu Leslie Odom Jr, her filmin en güzel kısmı Michael Pena, Britanya oyunculuğunun büyükannesi Dame Judi Dench, cümlemizin 90’lar aşkı klas kadın Michelle Pfeiffer, Star Wars’ın genç yıldızı Daisy Ridley ve Johnny Depp; Lucy Boynton, Tom Bateman, Miranda Raison gibi diğer oyuncularla birlikteler. Bu kadroya son olarak bir de Josh Gad katıldı. E kelimeler de esasen Agatha Christie’ye ait… Yani, nasıl coşmayalım ki?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.