Yeniden yapımları Hollywood’un yirmi birinci yüzyılda geliştirdiği bir pratik sanıyoruz, ama gerçek bundan bir hayli uzak aslında. “Her zaman orijinali daha iyidir” mantığı bana o yüzden garip geliyor. Mesele “orijinallik” değil esasında; kimin ilk olarak neyle karşılaştığı. Bizim sevdiğimiz pek çok film de bir şeylerin yeniden yapımı. Eski Western klasiği The Magnificent Seven gibi örneğin. Ya da 1983 tarihli Brian De Palma klasiği Scarface gibi.

Bu iki filmi özellikle bugün burada anıyorum, zira kendileri bizim bugün Slashfilm’de karşılaştığımız, onların da Deadline’da gördüğü haberi derinden ilgilendiriyorlar. Bildiğiniz gibi esasen bir Kurosawa yeniden yapımı olan Magnificent Seven, Training Day’in yönetmeni Antoine Fuqua tarafından, yıldızlarla bezeli bir kadroyla yeniden çekilmişti. O film şu an vizyon bekliyor, biz de vizyona girer girmez girecek izleyiciler olarak onu bekliyoruz.

la-et-mn-antoine-fuqua-equalizer-20140914 (1)

Fakat film şimdiden Fuqua’ya yaradı. Training Day sonrası yakaladığı sükseyi iyi değerlendiremeyen, ancak 2015‘te Southpaw ile tekrar saygın bir konuma erişen Fuqua, şimdiden Magnificent Seven’ın yarattığı olumlu havayla birçok enteresan projeyle anılmakta. Bunlardan bir tanesi de Scarface yeniden yapımı. Bir süredir Hollywood kulislerinde varlığı üzerine muhabbet dönen, hatta senaryosunda Straight Outta Compton‘dan Jonathan Herman, Donnie Brasco‘dan Paul Attanasio ve David Ayer‘in isminin de bulunduğu yeniden-yeniden yapım, denilene göre Fuqua’yı bağlamak üzere.

Bu elbette ki çok makul bir tercih. Suç draması çekmek özel bir yetenek, Fuqua da bu konuda mezuniyet projesini vereli çok oldu zaten. Şimdi esas merak konusu, Pacino’nun ölümsüzleştirdiği karakterin minvalini kimin oynayacağı. Minvali diyorum, zira esas filmde Hispanik Tony Montana yoktu, onun yerine Paul Muni isimli bir İtalyan karakter vardı. Ne? Bir film aslen beyaz olan bir karakteri, azınlığa çevirip yeniden mi yapmış? YouTube’da dislike basardık bugün olsaydı, ama işte 1983’te çıktı, klasik diye öpüp başımıza koyduk. Fuqua işin içindeyse, yeni filmi de öyle yapma ihtimalimiz var demektir. Bakalım, beklemelerdeyiz!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.