Şu ara otör diye tabir ettiğimiz usta yönetmenlerin filmlerini sık konuşur olduk. Artık büyük beyinler aynı düşünüp bu franchaise çılgınlığı yetti artık diye mi düşündüler bilmiyorum ama gündeme gümbür gümbür otör filmi haberleri düşüyor. Eastwood’un Sully’sinden daha yeni bahsettik, Woody Allen‘ın Cafe Society‘si 2 gün önce vizyona girdi, Spielberg‘in BFG‘si geçen ay vizyondaydı, Nolan‘dan Dunkirk bekliyoruz… Şimdi de Martin Scorsese‘nin yeni filmi Silence‘dan yeni bir haber aldık.

Silence, Scorsese’nin 2013’de yayınlanıp çok konuşulan Wolf of Wall Street filminden bu yana yönettiği ilk uzun metraj. Film Shusaku Endo‘nun, 17. yüzyılda Japonya’ya gidip Hrıstiyanlığı yaymaya çalışan bir rahibin başından geçenleri anlattığı aynı adlı romanından uyarlanıyor. Yönetmenin bir önceki filminin finans dünyasında geçen bir drama olan Wolf of Wall Street, ondan öncekinin ise 1930’larda geçen Hugo olduğunu ve filmografisinde polisiye, gerilim, belgesel gibi pek çok çeşitliliğe sahip film olduğunu hatırlarsak Scorsese’nin belli bir tarza saplanmadığını tekrar anlayabiliriz.

Yalnız Scorsese’nin de her büyük yönetmende en az bir tane olan ayırt edici özelliği var. Filmlerinin konusunda yönetmeninin Scorsese olduğunu anlayamıyorsanız filmin süresine bakın. Eğer alışık olduğunuz film sürelerinden uzunsa filmin Scorsese’ye ait olması çok yüksektir. The Reporter’dan gelen bilgiye göre yönetmenin yeni filmi Silence’ı da böyle tanıyabileceğiz. Çünkü Silence, Wolf of Wall Street’in 181 dakikalık süresini 15 dakika geçerek 196 dk olmasıyla Scorsese’nin yönettiği en uzun film olacak.

Silence

Silence’ın süresinin 196 dakika olması Scorsese’yi seven sinemaseverle için iyi bir haber, yönetmen için ise yeni bir eşik. Ancak filmin dağıtım ve yapım şirketi için Paramount Pictures için bir beladan ötesi değil. Bir film ne kadar uzunsa pazarlaması o kadar zor olur ve Silence zoru imkansıza çevirecek kadar uzun olacak gibi görünüyor. Hatta filmin Cannes’da yayınlanacağının çok konuşulmasına rağmen yayınlanmaması da süre sıkıntısına bağlanıyor. Yine de bir gerçek var ki filmin altında Scorsese imzası bulunması bu pazarlama sorunlarını Paramount Pictures’a unutturacak kadar izleyici potansiyeli oluşturuyor.

Çekimlerinin bittiği, son rötuşlarının yapıldığı Scorsese filmi Silence’ın başrollerinde Liam Neeson ve Andrew Garfield yer alıyor. Filmin yayın tarihi ise henüz açıklanmadı.

Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.