Hayatımıza 300 ile girip, Watchmen ile “çizgi roman uyarlamalarında kaynak materyale sadık kalmayı dert edinmiş adam” statüsünü perçinleyen Zack Snyder, Man of Steel‘ı çektikten sonra şimdi gözünü bütün Justice League‘e çevirdi bildiğiniz gibi. Kendisinin Batman vs. Superman çekimiyle uğraştığını ve çok meşgul olduğunu biliyoruz, ama öyle gözüküyor ki arada sağa sola laf sokacak vakti de yaratıyor.

Önce meseleye biraz arka plan bilgisi verelim. Alan Moore ve Dave Gibbons‘ın efsanevi çizgi romanı Watchmen, Snyder bunu başarmadan önce uzun zamandır sinemaya uyarlanması düşünülen bir projeydi. Son ihale Zack’e kalana kadar, bir noktada Brazil’in yönetmeni; Monty Python efsanesi Terry Gilliam‘ın da eline gelmişti. Geçtiğimiz günlerde de Gilliam, kendisi filmi yapmış olsa finali değiştireceğini; kozmik bir tehdit altında insanların birleşmesi yerine, Ozymandias‘ın Dr. Manhattan‘ı ikna edip kendi doğumunu engellemesini sağlamasıyla kapanışı yapacağını açıklamıştı. Böylelikle Rorschach, Nite Owl ve diğerleri son sahnede sadece çizgi roman karakterleri olarak karşımıza çıkacaklardı.

Kabul, pek mantıklı bir son değil. İçine de sinmiyor insanın. Fakat kelime anlamıyla çizgi romanın sayfalarını elimizle tutup hızlı hızlı geçsek aynı etkiyi yaratacak bir uyarlama yapmış olan Snyder’ın tutup buna şöyle demesi bizi, ne yalan söyleyelim, hâlâ Brazil’e hayran olan ve Monty Python‘a gülen insanlar olarak sinirlendirdi:

Zack-Snyder-at-the-Berlin-001

“Watchmen’i kendim için yaptım. Çizgi romanı çok seviyorum ve film hakkında da her şeye bayılıyorum. Tarzı çok güzel. Filmi çok severek yaptık, son işi de çok seviyorum. Yapmamın sebebi de stüdyonun filmi zaten çekeceğini ve saçma bir şeyler yapacaklarını biliyor olmamdı. O yüzden en nihayetinde filmi dünyanın tüm Terry Gilliam’larından korumak için yaptım.”

Helal olsun Snyder, gerçekten de Watchmen’i öyle bir kurtardın, ana materyale öyle güzel saygılı kaldın ki şu an kimse filmi hatırlamıyor. Pardon. Tek bir kısmı dışında. O da zaten tüm filmdeki tek orijinal fikir:

http://www.youtube.com/watch?v=aVUDdQS2UxA

 

 

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.