Bilmiyorum hiç o konuşmaların içerisinde oldunuz mu, fakat benim lise yıllarında ciddi ciddi “abi film çekebiliriz!”, “evet kamera bulursak”, “evet evet!” diye heyecanlardan heyecanlara yükseldiğim diyaloglarım olmuştu bir arkadaşımla. Tabii ki lise masasından kurulan hayallerle olacak bir iş değildi, ama en azından o alevlenme vardı bir yerlerde. Kim bilir, elimizin altında bir kamera olsa, ondan uzun metraj bir film bile çıkartabilirdik. Neticede Quentin Tarantino’lar, Blair Witch Project’teki, Paranormal Activity’deki elemanlar da öyle başlamadı mı işe? 1000 dolar bulup, eş dost ikna ederek uzun metraj bir film çekerek?

Eğer sizin aranızdan da öyle bir niyeti olan, içinde öyle bir kıvılcım taşıyan varsa haber vermek boynumuzun borcudur, 34. İstanbul Film Festivali başvuruları resmen başladı. 30 Ocak 2015, Türkiye’den katılacak filmler için son başvuru tarihi. O tarihten sonra belirlenecek filmler Altın Lale Ulusal Yarışma, Yarışma Dışı, Yeni Türkiye Sineması ve Belgeseller bölümlerinde gösterilmek üzere değerlendirilecekler.

İstanbul Film Festivali

Onların arasından bazıları Altın Lale Ulusal Yarışma’sında boy gösterme hakkı elde edecek. Burada En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü diye başlayıp, En İyi Özgün Müzik’e kadar devam eden 10 dalda yarışmak mümkün olacak. Her birine bağlı ciddi para ödülleri de var. En İyi Film için ödül 150 bin TL olarak belirlenmiş örneğin.

Aynı zamanda bir de En İyi İlk Film ödülü var ki, zannediyorum aranızda ilgilenen varsa en çok bunu merak ediyordur. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’ne CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla 30 bin TL para ödülü var. Bizce az buçuk kısa film deneyiminiz varsa, gözünüzün tutmasına falan aldırmadan başvurunuzu yollamanız lazım. Neticesinde biraz Bilbo Baggins olmak lazım bu durumlarda, değil mi? O ilk adımı gözü kırpıp atacaksınız ki, maceralar sizin olsun!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.