8, Spider-Man

08 Spider-Man - 3.9 B$, 5 Film

Burada biraz kriter açıklamak zorundayız. Spider-Man hasılatının içinde sadece başrolde Spidey’nin olduğu filmler var. Yani Civil War değerlendirmeye dahil değil. Buna rağmen performans hiç de fena değil zaten. 5 filmde 3.9 milyar dolar.

 

7, X-Men

07 X-Men - 4.3 B$, 9 Film

Burada da olaya tüm X-Men filmleri dahil. Yani Wolverine’ler de değerlendirmede, Deadpool da. Bunlarla beraber X-Men evreninin filmleri 9 kez görücüye çıkmışlar, bunun karşılığında da 4.3 milyar dolar gişe elde etmişler.

 

6, Batman

06 Batman - 4.6 B$, 11 Film

Batman değerlendirmesinde Dawn of Justice’i aldık. Hatta genel vizyon görmüş bir takım animasyon filmleri de aldık. Ama mesela Suicide Squad’ı almadık. Bu hesapla Batman bugüne kadar 11 filmde çıkmış karşımıza. Toplamda da 4.6 milyar dolar götürmüş.

 

5, Middle-Earth

05 Middle-Earth - 5.8 B$, 6 Film

Peter Jackson’ın Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi üçlemelerine yekpare isimle Orta Dünya filmleri deniyor, biz de o adlandırmaya uyduk. Her şeyi uç uca ekleyince, gerçekten etkileyici bir tablo çıktı ortaya. Jackson 6 film çekmiş bu seride, hepsi beraber 5.8 milyar dolar etmiş. Film başına neredeyse milyar dolar!

 

4, Star Wars

01 Chronological Order - Star Wars Hangi Sırada

Star Wars’ı değerlendirirken, listeye 8 film yazdık. Orijinal üçleme, prequel üçleme, Force Awakens ve bir de 2008 yazında çıkan Clone Wars. Star Wars serisi bu filmlerde 6.4 milyar dolar gişe elde etmiş. Tabii ki söylemek gerek, Rogue One çıkınca Star Wars yüzde yüz bu sıralamadan sıçrayacak. Zira…

 

3, James Bond

03 James Bond - 7.0 B$, 26 Film

Bond serisi tamamıyla nitelikten çok, nicelikle burada. Bugüne kadar totalde 26 James Bond filmi çekilmiş. Elde ettiği gelir ise 7 milyar dolar. Rogue One, Episode 8 falan derken, koltuğunu Star Wars’a fena kaptıracak Bond, orası kesin.

 

2, Wizarding World

02 Harry Potter - 7.7 B$, 8 Film

Fantastic Beasts ile birlikte artık bu seriye “Harry Potter evreni” diyemeyeceğiz, o yüzden biz resmi normlara uyum sağlayalım, “Wizarding World” adıyla seslenelim. Bu güzide serimiz, gönüllerimizi fethederken, 8 filmiyle gişeyi de köpeği etmiş, toplam 7.7 milyar dolar hasılat elde etmiş. Star Wars onun da koltuğunu sallayacak.

 

1, Marvel Cinematic Universe

marvel-cinematic-universe

Şüphemiz mi vardı? MCU bünyesinde bugüne kadar 13 film yayınlandı. Bu 13 filmden biri, Civil War, hâlâ bazı yörelerde gösterimde. Doctor Strange de bu sonbahar akıl almaya hazırlanıyor. O totali büyütmeden önce, rakam şu an itibariyle 10.2 milyar dolar seviyesinde. Gelmiş geçmiş en büyük hanedan şimdilik o, uzunca bir süre kavuğu devretmek zorunda kalacakmış gibi de gözükmüyor.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.