Spider-Man’i Marvel Studios ellerinden çıkma hâliyle, Marvel Cinematic Universe’in içinde, Iron Man, Captain America gibi yerleşik karakterlerle etkileşime girerken ilk olarak Civil War‘da göreceğiz, ve dürüst olmak gerekirse bu bile başlı başına Civil War için sabırsızlanma sebebi. Ama tabii ki, Spider-Man sevenler için ufukta bir arzu nesnesi daha var. O da Spider-Man‘in solo filmi. Marvel Studios’un Sony için yapımcılığını üstleneceği ve kendisi de MCU’ya dahil olacak, 2017 tarihli film.

O filmin adı, ve dolaylı olarak da hikayesi ortaya çıkmış olabilir; ama çok açık konuşmak gerekirse, ikincisine çok büyük bahisler oynamayın. İlki ise, baya sağlam bir tahmin aslında. Şöyle, vakti zamanında Sony, 23. Bond filmi henüz vizyona girmemiş, resmi olarak da duyurulmamışken “Skyfall.com” minvali bir adresin domain ismini almış, hayranlar da bundan çıkarım yaparak doğru sonuca ulaşmıştı. Şimdi de benzer bir durum var elimizde. Sony’nin bu sefer domain’ini aldığı isim ise şu: Spider-Man: Homecoming.

Bu ismin birden çok anlamı var. Öncelikle, “Homecoming”‘in Amerikan liselerinde, spor takımları (özellikle de Amerikan futbolu takımları) deplasman maçından sonra kendi evlerine döndüklerinde okul çapında verilen küçük parti anlamına geldiğini söyleyelim. Bu, Kevin Feige’nin önceki açıklamaları ışığında, Peter Parker’ın lise maceralarına odaklanma anlamında okunabilir. Aynı zamanda metaforik bir anlamı da olabilir. Neticede Spider-Man, gurbet stüdyolarda geçirdiği 15 küsur yılın ardından, bu filmle ilk defa “evine gelecek”. Bu iki anlamdan biri, ya da ikisinin birleşimi, en akla yatan teori.

FullSizeRender

Yalnız, ortada şöyle bir durum da var ki, Spider-Man’in gerçekten Homecoming adlı bir hikayesi var. Hem de 1984’te, Secret Wars’tan (Secret War değil. Secret Warriors ile de ilgisi yok. Secret Invasion’la alakalı da değil. En son geçen yaz gerçekleşen Secret Wars da değil. Bu 1984 tarihli olan. Bu arada evet, Marvel çok seviyor Secret kelimesini.) hemen sonra, Spidey’nin siyah simbiyot kostümüyle New York’a ilk dönüşünü konu alıyor. Üstelik Avengers kadrosu da küçük bir konuk role sahip hikayede.

O hikaye çok basit, Spidey’nin New York’un keyfini çıkarmasını konu alıyor. Dönem itibariyle Peter lisede değil, çulsuz bir fotoğrafçı. O yüzden her şeyi almayacakları şimdiden belli. Ancak, bazı detaylar var ki, o hikayenin döneminden aparılmaları gayet mantıklı geliyor. Birincisi, siyah simbiyot kostüm ve dolayısıyla Venom, filmin ana mevzusu olabilir. Neticede orijin hikayesi falan anlatılmayacak. Venom’un gelişine de, hemen bir önceki film olan Guardians of the Galaxy 2‘de referans yapılabilir. Filmde kullanılabilecek bir diğer detay ise, o dönem Spidey’nin kız arkadaşının Black Cat olması. Spidey’nin üç büyük flörtünden Mary Jane’i Sam Raimi filmleri kullandı, Gwen Stacy’yi de Marc Webb filmleri. Şöyle sağlam bir Mary Jane denemesine daha hayır demem, ama bir yandan bu sefer de romantik partner olarak Felicia Hardy‘nin kullanılma ihtimali ilginç geliyor bana. Tabii liseli bir Peter için fazla sert kaçabilir, o da ayrı.

Siz genel olarak ne diyorsunuz? İsim bu olur mu? Konu o hikayeyle paralel gider mi? Hangi ögeler kullanılır? Yorumlarda yazın!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.