Bazı bilgisayar oyunları vardır, senaryoları zaten film olmak için yazılmış gibidir. Mesela Deus Ex’ten acayip bir film ortaya çıkabilir. Ne biliyim God of War’dan inanılmaz bir aksiyon/fantastik filmi yaratılabilir doğru ellerde. Mass Effect yeni bilim kurgu efsanemiz olabilir. Hazır Warcraft filmi geliyorken, Diablo ve Starcraft da ekranda çok güzel durur. Örnekler say say bitmez yani. Bir de diğer bilgisayar oyunları vardır. Onlar sadece oyundur. Senaryosu falan önemli değildir. Oynadıkça güzeldir, hiç “Şu hikayeyi canlı göreyim” demezsiniz.

İşte yukarıda saydığım oyunlar kendi filmine kavuşamıyorken, ikinci kategoriden bir kahramanımız bu şerefe nail oluyor. Sega’nın ana firması olan Sega Sammy Holdings’in CEO’su Hajime Satomi yaptığı açıklamada Sony ile bu haziran ayında 25’inci yaşını kutlayacak olan Sonic the Hedgehog’a bir film çekme planları olduğunu açıkladı. Açıklamada fimin live action ve animasyon karışımı olacağının söylenmesi dışında, 2018’de yılında da sinemada seyirciyle buluşacağı da belirtildi.

maxresdefault

Bu haberle ilgili bir kaç maruzatım var. Birincisi yukarıda bahsettiğim onca film olması icap eden oyun varken gidip Sonic’e film çekiliyor olması, onu geçtik. İkincisi hadi film çekiyorsun, bu markadan sinema salonlarında da para kazanmak istiyorsun, tamam ama niye Live action – Animasyon sentezi yapıyorsun? Çek efendi gibi bir animasyon, zaten bu türe çok uygun karakterlerin var, baş kahramanın da süper hızlı koşan mavi bir kirpi, oyunlar için grafik ekibin de var, biz de keyifli keyifli, hayran hayran izleyelim.

O animasyon karaktere karşı oyunculuk yapmaya çalışıp kendini maymun edecek aktör aktrislere yazık değil mi? Senaristler mavi bir kirpiyi gerçek dünyaya uyduracak diye türlü şaklabanlıklar yapmak zorunda kalmayacaklar mı? Ne güzel Sega 2014’te Sonic’e animasyon filmi çekileceğini duyurmuş, “Hmm.. Nasıl olur ki? Güzel olur yahu.” dedirtmiştin bize. Şimdi niye live-action’ı işin içine katıp sulandırıyorsun anlamış değilim. Sorun Sonic değil ha, yanlış olmasın, severim kendisini, zamanında oyunlarını oynamayı bırak, çizgi filmlerini bile keyifle izlemişliğim vardır. Ama live action? Yapmayın lütfen.

dgidjrtpohzfpgbbrcrg

 

Neyse geekyaparlar bu film ile ilgili görüşlerim bu şekilde. Siz ne diyorsunuz? Sonic’ten live action iyi bir film çıkma olasılığı var mı? Hazır konusu açılmışken filmi çıksa on numara olacak oyunlar nelerdir, düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın, tartışalım.

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.