Merhum Robin Williams’ın (<3) o şahane filmi 1995 seneli Jumanji, hatırlarsanız geçen sene günümüzün en tanındık yıldızlarıyla ikinci bir filme kavuşmuştu. Dwayne Johnson, Karen Gillan, Jack Black ve Kevin Hart ile yüzümüze tokat gibi vuran Jumanji, hiç de beklenmedik şekilde bir başarıya imza atmıştı ki, sormayın gitsin. Toplamda bir milyar barajına çok yaklaşan Jumanji, Sony’nin belki de şimdiye kadar en başarılı filmleri arasında görülmekten geri durmadı sırf bu yüzden. E diyoruz ya, oynayan isimler zaten başlı başına en az beş yüz milyon hasılatı garantiliyordu; gerisi filmin ne kadar iyi olup olmadığına kalmıştı.

Gerek olumlu gerek de olumsuz yorumlarla bir hayli kendinden söz ettiren Jumanji, geçtiğimiz dönemlerde üçüncü film onayını da aldı. 2019’un Aralık ayında sinema salonlarında izleyebileceğimiz film, şimdilik detaylarıyla çok net çizgilere sahip değil ne yazık ki. Ancak birçok kişinin görüşüne göre tam da çıkacağı tarihin açık bir şekilde belli olması, çok büyük bir şirkete kafa tutuyor olmasına delalet: Yani Disney’e.

Jumanji-wannart-900x580

Jumanji 3 için Sony’nin belirlediği tarih 13 Aralık. Bu tarih, Disney’nin Episode 9 için verdiği tarihten bir hafta önce. Bu şaka gibi bir durum, özellikle de bir önceki Star Wars filmlerinde nasıl herkesin kuş gibi uçuştuğu insanın aklına gelince. Zaten son vakitlerde Disney’in, Star Wars cephesinden yediği tokatların haddi hesabı yokken, bir de Jumanji’nin Episode 9’u gişede geçebileceği konusu mu sözkonusu oldu? Sizde bizde değil belki, ama baksanıza; Sony nezdinde öyle!

Komik geliyor değil mi? Evet, üstelik hatırlayın: Han Solo ile yaklaşık elli milyon dolar kayıp yaşayan Disney, Episode 9‘a kadar hiçbir spin-offla ilgilenmeyeceğini de duyurmuştu. Tek önceliklerinin Episode 9 olduğunu bastıra bastıra duyuran şirket, şu günlerde biraz daha endişe duymaya başlasa iyi olacak gibi. Çünkü baksanıza, ortalıkta “Jumanji, Star Wars’u gişede alaşağı edebilir.” muhabbetleri dönüyor ve inanın on sene evvelinde böyle konuşsak muhtemelen ışın kılıçlarıyla delik deşik edilebilirdik.

Star Wars Last Jedi

Yalnız böyle dedikoduların, söylemlerin insanlar arasında muhabbet konusu olması son derece mühim, bilmem farkında mısınız. Koskoca Star Wars külliyatına karşı Jumanji’nin bir hafta öncesinde çıkacağım” diyecek kadar kafa tutan pozisyona gelmesi akıl almaz. Gerçi bu, yineliyorum, on sene evvel olsaydı sahiden de akıl almaz olabilirdi; ancak şu son birkaç senede bunu “Ee, normal.” yönüne doğru gidiyor.

Diyeceğimiz o ki, Disney aklını başına devşirse, hem de hemen, çok ama çok iyi bir hamle yapar. Muhtemelen The Last Jedi sonrasında seri filmleri konusunda tüm hayranların inancını sarsan Disney, antoloji filmleriyle de toparlayamadığı bu yığını bir şekilde telafi etmezse kendi fişini çekmiş olacak. Bir şekilde rakip filmlerin yüreğine korku salıp, bir ay öncesi ve sonrasını boşalttıran günlere dönülmesi lazım.

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.