Herhalde Sony Pictures kadar acı çeken bir firma daha yoktur şu an yer yüzünde. Görünen kısmıyla olay şu: Sony Pictures’a ait şirket içi e-mail’ler, çalışanlardan gelen geri bildirimler ve firma iletişim belgeleri komple internete sızdırıldı. The Interview filmindeki Kuzey Kore tasvirine sinirlendiğini iddia edip saldırıyı üstlenen Kuzey Koreli bir hacker grubu var ortada. Onlar mı yaptı, tam olarak bilemiyoruz. Ama ceremesini çeken Sony Pictures oldu. Hatta öyle ki, Sony merkez patronu Kaz Hirai’nin durumdan acayip rahatsız olduğu, kelle almaya Amerika’ya geleceği söyleniyor.

Durum nasıl ilerler bilinmez, mailler bir bir sızmaya devam ediyorlar. Halihazırda elektronik departmanı can çekişen, en kâr getiren kanadı daha birkaç sene önce böyle bir hacklenme problemi atlatmış, film kanadı da beklenen başarıyı yakalayamayan bir firma için dev bir darbe bu. Fakat bize nimeti şu oldu: Bir ton şey öğrenme şansına eriştik bu sızıntılar sayesinde. Onları da sizin için derleyelim istedik. Buyurun!

 

Sony Nezdinde Kimse Adam Sandler’dan Memnun Değil

Grown Ups 2

İlk olarak sızan şeylerden biri, firma içi geri bildirim belgeleri oldu. Sony Pictures’ta çalışan pek çok insanın film şirketinin geleceğiyle ilgili anonim şikayetleri ortaya çıktı anlayacağınız. Peki ortak noktaları ne? Adam Sandler! Grown Ups, Jack & Jill gibi korkunç komedi filmlerine imza atan Sandler’dan kimse memnun değil. Herkesin ortak görüşü, “ulan niye bu adama para yatırıyoruz devamlı” şeklinde. Yani haksız da değiller.

 

Sony Patronları Film Tartışırken Ergene Bağlıyorlar

1418333548_angelina-jolie-amy-pascal-zoom
Mevzubahis mailleşmeden sonra yaşanan “awkward” an. Sağdaki Amy Pascal.

Ortaya çıkan en acayip konuşmalardan biri yapımcı Scott Rudin ile Sony patronlarından Amy Pascal arasındaydı. Gerçekten bulursanız bir yerde okumanızı salık veririm. Mevzunun özeti şu: Scott Rudin ve Amy Pascal, şimdi Universal’de olan Steve Jobs filmi üzerine konuşuyorlar. Akıllarından geçen yönetmen David Fincher, fakat Fincher’ı Angelina Jolie de kendi filmi Cleopatra için istiyor. İki filmin de yapımcısı Sony, fakat Sony Fincher’ın Cleo’yu değil, Jobs’ı seçmesini istiyor. Fincher’sa yavaş yavaş Cleopatra’ya kaymakta.

Buna sinirlenen Rudin ve Pascal arasında geçen konuşmalar gerçekten de içler acısı. Yılmaz Özdil tarzı, her cümle sonrası boşluk bırakma suretiyle yazılan yazılar, “BENİ SAKIN TEHDİT ETME” gibi full caps lock postalar, “why are u punishing me?” gibi ergen bir insan duvarına yazsa utanacağınız tümceler… Konuşmanın bir yerinde Angelina Jolie’ye “yeteneksiz şımarık velet” gibi taşlar da atılıyor. Gerçekten üzücü.

 

Koskoca Milyarder Adamlar 4Chan Gibi Irkçı Şakalar Yapıyorlar

12 Years A Slave

Bu ikilinin e-mail’lerinden çıkan tek şey de bu değil tabii ki. Amerika başkanı Obama’yla görüşmeye gitmeden önce Rudin ve Pascal “ona zencili filmlerden bahsedelim, 12 Years, haha yok yok The Butler” gibi bir geyik yapıyorlar aralarında. Yuh. 9gag, 4chan ağzı bu. Vine ağzı bu. Sen milyarder adamsın, koskoca Scott Rudin’sin Amy Pascal’sın. Manyak mısın yahu? Sonra çıkıp özür dilediler tabii ki de, yuh yani…

 

Yeni James Bond Filmi Spectre, Gelmiş Geçmiş En Pahalı Filmlerden Biri Olacak

bond

Mail’lerden bunu da öğrenmiş olduk. Filmin yapımcısı EON Studios bütçeyi 300 milyon dolar civarında belirlemiş. En son filmi 1 milyar dolar gişeyi geçmiş bir seriden söz ediyoruz, çok fazla gelmiyor kulağa değil mi? Yine de dağıtımcı ve finansman sağlayıcı Sony bütçeyi bir 50 milyon kesmek istemiş. Ortaya konulan fikirlerden biri de filmin bir bölümünü Meksika’da çekmek. Meksika’yı iyi gösterme sözü verirseniz, Meksika size çekimlerde teşvik ve indirim sağlıyormuş. Bu da filmin bütçesinden 6 milyon dolar eksiltecek bir şeymiş.

Skyfall’ın neden İstanbul’da çekim yaptığını anladınız mı şimdi?

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Yorum

  1. Başka bir sitede gördüğüm sızıntı da Sony’nin 21 Jump Street’le Men in Black serisini birleştiren bir film çekmeyi planladığı. Bu kafalarla hala batmamış olmaları mucize. Adam Sandler nedir hakikaten yaw?

      • Olay şu şekilde, sızıntılar içinde Marvel’in Spiderman için Sony ile görüştüğüne dair mailler ve belgeler de var. Bu konu üzerine araştırma yapan bir sitenin bir kaynaktan bildirdiği habere göre bu görüşmeler iki stüdyonun ortak filmler yapması üzerineymiş. Anlaşmaya göre filmlerin yapım masraflarının yüzde altmışını Marvel, yüzde kırkını Sony ödeyecek, böylelikle Marvel filmler ve karakter üzerinde tam kontrol (senaryo, casting vs. sanırım) sahibi olacakmış. Ama Sony bunu reddetmiş. Aynı kaynaktan aldıkları bilgilere göre Sony’nin üst kurulu (Japonya’da olan) mevcut durumdan memnun değilmiş, dolayısıyla bu anlaşma için tekrar masaya oturulması konusunda baskı yapıyomuş. Bunun dışında eğer anlaşma sağlanırsa, Marvel Sony’nin yaptığı herşeyi (hikayeler, yönetmenler, oyuncular vs.) sıfırlayıp, kendi sorunlarıyla uğraşan süper güçlü bir genç portresi çizen bir spidey filmi çekmeyi düşünüyolarmış. Yine kendisini MCU’ya civil war aracılığıyla tanıtabilecekleri, fakat bunun ana bir rol değil, bir cameo olabileceği hatta casting’e bile gerek kalmadan bir dublöre Spidey kostümü giydirebilecekleri de söylenmiş. Ama hepsi spekülasyondan ibaret, resmi bir açıklama, belge yok. (Haber Latino Review’ın haberi bu arada, merak edenler için; http://www.latino-review.com/news/marvel-wants-a-fresh-start-with-spider-man-without-andrew-garfield )

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.