Spawn karakteri, bağımsız çizgi romancılık tarihinde mihenk taşı bir karakter. Çünkü 90’ların başında bir grup yüksek profilli çizgi roman sanatkârı toplandılar, Marvel ve DC’nin domine ettiği sektörde “Başka bir şey mümkün” dediler  ve herkesin kendi üretiminin sahibi olacağı; para babası patronların kreatif sürece karışmayacağı, özgür bir marka kurmaya karar verdiler. Bu markanın adı Image kondu. İlk çizgi romanlarından biri Spawn‘dı. Spawn’ın popülaritesi, bugün en özgün ve harika çizgi romanların evi olan Image’ın bağlandığı sağlam kazık oldu.

Bu yüzden Spawn’a bugün okuduğum her Saga, her Sex Criminals, her Wicked + Divine için borçlu hissediyorum; bu yüzden de Spawn’ın yaratıcısı Todd MacFarlane‘in yıllardır yapmaya çalıştığı başka Spawn filminin ortaya çıkmasını istiyorum. MacFarlane kıyamam, canla başla çalışıyor yıllardır. Bunu bir süper kahraman filmi olarak değil, bir orijin hikayesi olarak hiç değil; karakterin ahlaki olarak muğlak topraklarda durduğu bir korku filmi olarak yapmak istiyor. Bu uğurda da mazisinde Paranormal Activity, Sinister, Purge, Get Out gibi başarılı korku filmleri bulunan Blumhouse ile çalışıyor.

spawn-1920-1080-wallpaper

Yani “çalışıyor” derken, gerçekten bu filmi yapmaya çalışıyor MacFarlane. Bir süredir çalışıyordu. Bir süredir de hiçbir ses seda duyamıyorduk. En sonunda bugün, Deadline müjdeydi verdi. Usta çizerin yönetmenliğini kendi üstleneceği filmin artık bir başrolü var. Jamie Foxx, baş karakterimiz Al Simmons’ı canlandıracak. Malumunuz, Simmons eski bir CIA ajanı. Ölüp cehenneme gidiyor. Ardından da cehennemin uşağı olarak dünyaya geri dönüyor, olaylar da oradan sonra karışarak ve karanlıklaşarak ilerliyor. Foxx’un bu karakteri canlandıracak olması, hiç yalan yok, otomatikman filme bir heyecan katıyor.

Çünkü Foxx gerçekten de yetenekli bir oyuncu, bunu gerek Oscar’a ulaştığı Ray ile, gerekse Tarantino’nun yönetimindeki Django performansıyla gördük. Üstelik de bugüne kadar salt komediden müzikale, dramadan gerilime çok fazla dalda başarılı performanslar gösterdi. Al Simmons karakterinin altından da kalkacağına şüphemiz yok: Ürktüğümüz yan, MacFarlane’in yönetmenlik kabiliyeti. Hoş arkasında Jason Blum olacak prodüktör olarak, Jason Blum’un da ödülleri kendi boyundan yüksek. O yüzden belki her şey dengelenir, gerçekten hak ettiğimiz Spawn filmi karşımıza çıkar diye ümit ediyoruz. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.