Arkadaşlar bu büyük haber. Bu çok büyük haber.

Bu öncelikle Mysterio‘yu bir Spider-Man filminde görmek isteyen dimağlar için büyük bir haber. Özellikle 90’larda yayınlanan çizgi filmde sükse yapan, çizgi romanlarda da onyıllardır Spidey’ye türlü çile çektirmiş; Marvel’ın kötü karakter hanedanı içerisinde de nevi şahsına münhasır bir yer kaplayan Mysterio; yıllar içerisinde kendisine hatırı sayılır bir hayran kitlesi toplamış, fakat buna rağmen altı Spider-Man filminin altısında birden gölgede bırakılmıştı. Artık bu değişiyor.

The Hollywood Reporter‘ın haberine göre Marvel ve Sony’nin ilk seferki gibi ortaklaşa geliştireceği film, kötü karakterinin Mysterio olmasına karar verdi ve oyuncu olarak da Jake Gyllenhaal ile bu konuda anlaştı. Herhalde söylemeye gerek bile yok, ama biz yine de vazifemizi ifa edelim: Gyllenhaal onca vakit önce radarımıza Donnie Darko olarak takıldığı günden beri hep sıradışı ve sorunlu karakterleri büyük bir derinlikle ekrana taşımasıyla tanındı. Özgeçmişine bir göz atmak, oynadığı dengesiz ama karizmatik karakterleri şöyle bir incelemek Mysterio rolü için ne kadar doğru bir tercih olduğunu zaten insana ispatlıyor.

06 Mysterio

Haberler bununla da bitmiyor. Yine aynı nefeste, ismi henüz konulmadığından arkadaş arasında Spider-Man: Homecoming 2 olarak andığımız filmin Vulture karakterini de geri getireceğini öğrendik. Hatırlayan hatırlayacaktır, ilk filmin end-credits sahnesinde pek çoklarına göre şimdiden en iyi kötüler arasındaki yerini ayırtmış olan Vulture’ı hapishanede görüyor ve biraz sempati de duyuyorduk kendisine. Sempati duymamızın sebebi zaten esasında film boyunca da itliğini düzeyli bir şekilde yapması, ama ondan da ötesinde mahpusta Spider-Man’in kimliğini ele vermemesiydi. Bu sebepten ikinci filmde kendisini belki de biraz anti-hero rolünde görebiliriz.

Bu ikinci haber de aşırı çiçek, çünkü yıllardır Marvel Cinematic Universe doğru düşünen geekler tarafından “Villain’ları tek seferde harcıyorsunuz sonra C-list kötülere düşüyorsunuz be” diye eleştiriliyor. Halbuki pek çok çizgi roman-sever biliyor; kaliteli süper kötüler döne döne geldikleri zaman bazen momentum kazanıp daha da kaliteli oluyorlar. Bunun MCU içindeki örneklerini de hem Kingpin hem de Loki de gördük. Vulture’un tekrar istihdamı bu bakımdan bizi mutlu ediyor. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.