Şimdiye kadar hemen hemen tüm Marvel filmlerinden önce teoriler kuruldu, dedikodular yapıldı, söylentiler çıkarıldı. Bunlardan bazıları gerçek oldu bazılarıysa olmadı. Fakat şimdiye kadar hiçbir Marvel filmi de Spider-Man: No Way Home kadar söylentilerin odağında olmadı. WandaVision ve Loki dizisiyle beraber artık iyice Multiverse hikâyelerine giren Marvel’ın, üçüncü Spider-Man filminin adına yakışır bir şekilde, üç Spider-Man’i aynı anda gösterebileceği bile söylendi. Ama artık bu söylentilerin hepsini bir kenara bırakıyoruz çünkü Spider-Man: No Way Home’dan yeni fragman geldi!

Fragmanımızda hemen dikkatimizi çeken şey tek bir adet Spider-Man’imiz olması. Uzun bir süredir konuştuğumuz Tobey Maguire ve Andrew Garfield’ın, üçüncü filmde çıkacağı dedikoduları artık bir nebze daha azalır. Fakat asla bitmez. Zira belki de küçük küçük cameoları olabilir ve Marvel daha ilk fragmandan bunları ortaya çıkarmak istememiş olabilir. Yine de Spider-Man: No Way Home’a dair devasa beklentilerimiz olduğunu göz önüne alarak bu fragmanın, beklentilerin büyük bir çoğunluğunu karşıladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

No Way Home, bir önceki filmde Mysterio’nun, Peter Parker’ın gerçek kimliğini ortaya çıkarmasıyla başlayan bir macerayı konu alıyor. Biz Sinister Six, Multiverse, üç Spider-Man derken bunu tamamen unuttuk tabii. Evrende şu an, daha süper kahramanlık yıllarının başında gizli kimliği açığa çıkmış bir Peter Parker var. Bu da çok büyük bir sorun demek oluyor tabii. Eskisi gibi Tony abisinden yardım da istemeyeceği için Peter, Doctor Strange’in kapısını çalıyor. Tabii Doctor Strange, Tony Stark’ın aklına dahi gelmeyecek bir çözümle Peter’a yardım etmek istiyor. Ama bu da kendi sorunlarını beraberinde getiriyor.

Öncelikle burada bir es verelim ve bu hikâyenin daha önce çizgi romanlarda işlenen bir olaya çok benzediğinin altını çizelim. Böylece Doctor Strange’in yaptığı bu hareketin ne kadar saçma olduğunu anlar ve devam ederiz. Çizgi romanlarda Civil War olayları sırasında Iron Man’in tarafına geçen Spider-Man, Tony Stark’ın gazına gelerek bir noktada gerçek kimliğini tıpkı Tony gibi dünyaya haykırıyor. Fakat bunun hiç de iyi bir karar olmadığını çok geçmeden fark eden Peter, May Hala’yı kaybediyor. May Hala’yı geri getirmek için Iron Man ve Doctor Strange gibi kahramanların kapısını çalsa da aklı başında bireyler olan bu kahramanlar böyle bir işe kalkışmıyorlar. Daha sonra ise Peter’ın yolu, Mephisto’nun kapısına çıkıyor.

Mephisto, Peter Parker’a May Hala’yı geri getirebileceğini söylüyor. Fakat bunun bir karşılığı olacağını ve o zamanlar evli olduğu Mary Jane’in kendisi unutacağını dile getiriyor. Peter da bunu kabul ediyor ve kendisini Mary Jane ile evli olmadığı ama May Hala’sının yaşadığı bir gerçekliğe geri dönüyor.

Şimdi bu noktada benim tek bir itirazım var. Çizgi romanlarda Mephisto gibi şeytani bir varlığın, yardım ediyor gibi görünerek yaptığı bu kötülüğü, Doctor Strange nasıl kabul ediyor? Gerçekten bu kadar pervasız bir hareketi nasıl Doctor Strange’e reva görmüşler anlayabilmiş değilim. Özellikle sürekli dile dile getirdiğimiz, Doctor Strange’in yeni fazda Avengers’ın ruhani lideri olma yolculuğuna büyük bir darbe vuruyor bu olay. Fakat umut ediyorum ki bu hikâye kendi içerisinde kapanır ve Doctor Strange: Multiverse of Madness filmine bağlanmaz. Zira gerçekten çok kötü bir karar.

Öte yandan az önce Spider-Man: One More Day çizgi romanını anlatırken sizin de dikkatinizi çekmiştir. Çizgi romandaki hikâye ile fragmandaki bir ayrıntı birbirine oldukça yakın işleniyor. O da Spider-Man’in, sevdiği kızın onu unutması. Uzun bir süredir Zendaya’nın, sadece Spider-Man’in sevgilisi rolünde oynamak için çok büyük bir isim haline geldiği konuşuluyordu. Bu yüzden yavaş yavaş Zendaya’nın ayrılacağı yönünde dedikodular vardı. Belki de bu film ile birlikte Peter’ımız, biricik sevgilisi MJ’i kaybedecek ve Zendaya da yavaş yavaş Spider-Man filmlerinden emekli olacak. Ne dersiniz?

Bir diğer konumuz ise tabii ki Sinister Six! Biz, “Acaba Sinister Six üyeleri şunlar mı olacak, bunlar mı olacak” diye kendi aramızda tartışırken Marvel ve Sony, orijinal Sinister Six üyelerini tek bir filmde toplamayı başarıyor gibi. Doctor Octopus, Green Goblin ve Mysterio‘nun küçük küçük sergilendiği filmde, Alfred Molina’nın Doctor Octopus’una bir kez daha dünya gözüyle yakından bakma fırsatı buluyoruz. Ve resmen çocukluğumuza geri dönüyoruz yahu!

Valla ben fragmanı izlediğimden beri Spider-Man şarkısını mırıldanıyorum. Zira bir iki tane itirazım olsa da yine deli gibi heyecanlandım. Beklentilerimi de hemen hemen karşıladığını söyleyebilirim fragmanın. Sizde durumlar ne sevgili geekler? Yorumlara gelirsiniz artık!

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Emin Özdenvar Cevap ver

    DS’nin sorumsuzca davranması biraz garip evet, ben çok takılmadım. Teaser’da gördüğüm kadarıyla bazı sahnelerde kötü adam havası bile veriyor aslında. Belki de internetteki variant teorileri doğru çıkar. Onun dışında oluşturulan ciddi havayı çok sevdim, inşallah film de çok cıvık olmayıp daha bu tonda ilerler. Eski düşmanları görmek harika, çocukluğumdaki Holy Trilogy zamanlarına döndüm. Son 10-15 saniyede de ”İşte bu!” diye çığlıklar atıyordum. Gördüğünüz gibi, hiç heyecan uyandırmadı bende(!)

  2. Doktor strange’in kötü olacağı veya kötü bir versiyonun da olacağı spyleniyor gorucez

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.