Yaptığım şu inceleme yazısında yazı yayınlandıktan sonra fark ettiğim bir pişmanlığım var: Sözü nedense film müziklerine hiç getirememişim. Vallahi büyük ayıp etmişim. Çünkü Doctor Strange’in değerli yanlarından biri hiç şüphesiz film müzikleriydi. Kısa zaman önce bir tespit paylaşmıştık sizinle, bir hayran Marvel film müziklerinin hiçbir akılda kalıcı düzeyde olmadığını sadece sahneye hitap ettiğini yaptığı röportajlarla kanıtlamıştı. Tespitini kanıtlamak için Doctor Strange’in vizyona girmesini beklese belki de kendinden bu kadar emin olmazdı o hayran. Tamam, Doctor Strange’in müzikleri de bir Emperial March değildi akılda kalıcılık hususunda ama Marvel’dan şimdiye kadar çıkan en iyi film müziği işiydi sanıyorum. İşte, benimle aynı fikirde olanlara güzel bir haberim var: Spider-Man: Homecoming’in film müzikleri Doctor Strange’in film müziklerini besteleyen bestekar Michael Giacchino tarafından bestelenecek.

Bunun iyi bir haber olmasının tek sebebi Michael Giacchino’nun Doctor Strange’de iyi bir iş çıkararak güvenimizi kazanması değil, Doctor Strange’e yakışan ritmin Spider-Man: Homecoming’e de yakışabilecek olması. Elbette iki filmin benzer tonda olacağını falan ima etmeye çalışmıyorum hatta olabilidiğince alakasız olacaklar. Demeye  çalıştığım şu: Doctor Strange tempo bakımından hızla inip yükselen bir yapıya sahipti; dramatik veya esprili anlar bir anda aksiyonu bölebiliyordu ve müzik de buna hiç göze batmadan uyum sağlıyordu. Spider-Man’in aksiyon sekansları da muhtemelen sık sık esprilerle tempo değişiklikleri yaşayacak ve müzik de buna uyum sağlamak zorunda kalacak. İşte bu durumda Spider-Man: Homecoming’in müziklerini benzer tempoda kendini ispatlamış, güvenimizi kazanmış bir bestekarın besteleyecek olması insanın içini rahatlatıyor.

NEJCFoyHrZWCNS_1_b
Bu bestekar seçiminden haberdar olduğumda beni en heyecanlandıran şeylerden biri de müzik ve Spider-Man filmini aynı konu altında okumak oldu. Doğrusu Spider-Man: Homecoming hakkında düşünürken müzik faktörü hiç aklımı kurcalamamıştı ama şimdi aklımdan çıkmıyor. Çünkü Spider-Man, Fox Kids’teki çizgi filmi sağ olsun hali hazırda akıllara kazınan bir müziğe sahip. Şimdi Homecoming için de bir özüne dönüş havası yaratılmışken film müziği de çocukluğumuzdan hatırladığımız o Spider-Man temasıyla süslense… İşte o zaman Marvel akıllardan çıkmaz bir film müziğine sahip olmuş olur. Michael Giacchoni böyle bir dokunuşu yakalayabilir mi dersiniz? Jurassic World, Star Trek, Rogue One gibi geçmişinden güç alan filmlerin müziğini bestelemiş olan bir adam yakalar bence. Düşüncesi bile beni heyecanlandırmaya yetti. Hadi be Giacchoni! Biz sana güven oyumuzu verdik, sen de Spider-Man’i bir neslin aklına kazıyan o tema müziğine bestelerinde yer ver.

Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.