Normalde yaklaşık 10 yıldır beklenen yeni Star Wars filminin adının konulması kendi özel organizasyonunu hak eden bir duyurudur. Marvel’ın Phase 3 konferansı gibi, gazetecileri bir odaya toplayıp, havalı bir teaser ile isim son sahnede ekrana yerleşir, çığlıklar arasında internet dünyasına yayılmaya başlar. Raconu budur işin, en azından böyle olmasını beklerdik. Star Wars ya bu, bizi ters köşeye yatıracak ya? Hiçbir şey olmamış gibi Twitter’da şöylece bir bahsediverdiler!

 


Star Wars’ın resmi Twitter hesabı birkaç saat önce filmin çekimlerinin sonlandığını duyururken sanki hiç mesele değilmişçesine filme “Star Wars: The Force Awakens” diye seslendi. Öyle alelade bir yerden gelse inanmaz, “böyle bir isim mi olur lan?” derdik. Ama gelin görün ki bilgi kenarında mavi logolu doğrulanmış Star Wars hesabından geldi. Biz yine de bir sorgulamadan, “böyle bir isim mi olur lan?” demeden edemedik.

Bu isimle ilgili acayip iki şey var. Birincisi, resmi hesap filme ismiyle seslenirken Star Wars Episode VII: The Force Awakens tabirini kullanmadı. Bu filmin resmi anlamda Episode 7 olarak adlandırılmayacağı anlamına mı geliyor? Eğer öyleyse, pazarlama hamlesinin dibi bir hareketle karşı karşıyayız demektir sevgili geekyaparlar. Hollywood stüdyo eşrafından kişiler büyük rakamları sevmezler filmlerin sonlarında. O yüzdendir ki üçü geçen film serileri bir noktadan sonra komple alt başlığa kayarlar, Alien, Aliens, Alien 3 derken Alien: Resurrection olan meşhur seri gibi. Bu da, açıkçası, beni biraz üzüyor.

Episode 7'nin Kadrosu
Episode 7’nin Kadrosu

İkinci şey ise Star Wars tarihinde ilk kez Force filmin adında geçecek. Ve gerçekten de bu daha saçma bir şekilde olamazdı herhalde. O kadar fazla soru uçuşuyor ki beynimde gerçekten ürperiyorum. Öncelikle, Force uyanıyor ne demek? Hangi uykudan uyanıyor? Niye uyuyordu? Yoksa birinin içinde uyanmasından mı söz ediyorlar? Çok net bir “prequel” ismi değil mi bu? Hadi hepsini geçtim, dünyanın en klişe film adı kelimelerinden bir tanesini (diğerleri Revenge, Return, Resurrection, Age Of) kullanmasaydınız olmaz mıydı?

Sizin de fikrinizi sormak lazım sevgili geekyaparlar. Ne düşünüyorsunuz yeni Star Wars’ın adı hakkında? Sevdiniz mi? Sevmediyseniz zamanla alışır mıyız? Ne dersiniz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

13 Yorum

 1. Hazır çoğu genişletilmiş evreni yok saymışken, Old Republic günlerindeki kadar yetenekli Güç kullanıcılarının çıkmasını müjdeliyor olabilir. (bkz: züğürt tesellisi)

 2. Star Wars Episode (-3) : Force Awakens

  Bence direk old republic hikayesi filan ve Sith vs Jedi War 😀 öyle olursa sıçarlar kardeşim benden demesi

 3. Abdulkerim Eser Cevap ver

  Star Wars: Gücün Uyanışı. Sanırım türkçeye böyle çevrilir. Bende ismi biraz basit buldum ama bu ismin bizde ne anlam uyandırdığı da önemli. Önce bi fragmanını görelim, belki isimle ilgili yargımız değişir. Birde klişe film isim tamlamalarında ‘rise of’ ta vardır. Onu unutmuşsun 🙂

  • türkçe’ye sil baştan diye bile çevirebilirler. öyle bir özelliğimiz var. 🙂

   • Abdulkerim Eser Cevap ver

    Akılları başlarındaysa diye eklemeyi unutmuşum 🙂 O konuda haklısın. İnşallah Star Wars’ta öyle bi öküzlük yapmazlar 🙂

 4. Diğer filmlerin isimlerine benzer bir isim olmuş bence o kadar da üstübe gitmemek lazım

 5. alp demirkabız Cevap ver

  episode 8 ve 9 için başka bir yönetmenle anlaşmaları (rian johnson) bu filmin özensiz çekileceği intibası uyandırmıştı zaten. jj abrams tan zaten bişey beklemiyodum star trek referanslarından sonra, bu isim olayı da tuzu biberi oldu. anlaşılan episode 7 yi starwars kitlesini tekrardan ısındırcak tek atımlık çerezlik bir film olarak düşünüyorlar. asıl yeni arc a episode 8de rian johnsonla başlıcaklar diye düşünüyorum

 6. Berkcan Zülfikar Cevap ver

  Ya isme bu kadar takılacaksanız öncelikle Türkçe çevirimi Uyanan Güç olur, bana da muhtemelen serinin sonrasında geçecekmiş gibi geldi ya da ikinci Skywalker vakası da olabilir…

 7. Yakında seri üretime geçeriz ve büyük sayılarla karşılaşılır diye Episode VII eklentisini atmaları çok üzücü.

 8. Doğa Özışık Cevap ver

  jedi academy yeniden kurulup yeni bir sürü jedi yetiştirileceği ve karşılığında da muhtemelen bi ton sith lord yetiştirileceği için (ki düşünürsek eski trilogy’de üç kişi falan var force kullanabilen) force awakens olacaksa eğer isim bu gayet doğal bi durum. yazıyı yazan arkadaş neyi anlamamış, anlamadım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.