Ne olursa olsun, Star Wars: Force Awakens’ın film çıkmadan önce her şeyi kapalı kutuda tutabilme konusunda başarılı olduğunu kabul etmek lazım. Evet, sızıntılar, yok efendime söyleyeyim ardı arkası kesilmeyen dedikodular oldu; ama bu yüzyılın en merakla beklenen filmiydi Force Awakens. Olmayacak dendikten sonra olmasına, Disney’nin pazarlama makinesi eklenince ortaya çıkan beklenti devasaydı. Daha ilk dakikadan senaryonun sızmamış olması mucize.

Force Awakens’ın halefi Episode VIII bu kadar şanslı değilmiş gibi gözüküyor, zira eğer yalan yanlış, uydurma bir şey değilse, senaryosunun bir hâli Reddit’e sızdı. Ve çok açık konuşuyoruz, umarız yalan yanlış, uydurma bir şeydir. Çünkü içerisinde gördüğümüz en saçma sapan konu kırılmalarından biri mevcut. Olay şöyle, Snoke meğerse vakti zamanında Kylo’yu karanlık tarafa çekmiş, birkaç Dark Jedi ile birlikte Luke’un akademisini dağıtmış. Rey de oradaymış, sonradan Luke tarafından Jakku’ya terk edilmiş.

Star Wars REy Finn

Bunlar az çok Force Awakens’ın söylediği ya da kuvvetle ima ettiği şeyler. Senaryonun esas önemli kısmı şu. Rey’in annesi saldırıda ölüyor. Rey de Luke’a bu yüzden sinirli, çünkü otomatikman onun babası olduğunu varsayıyor. Luke da ona dönüp diyor ki, “No, you are my father.” Bravo. “Sen benim babamsın” yani. Vader’ın Luke’a söylediğinin, tersi. Bir de şirinlik yapmışlar. Peki niye? Çünkü Rey Anakin’in reenkarne olmuş hâliymiş. Meğerse Chosen One’lar birkaç devirde bir tekrar doğarlarmış. Luke da o yüzden Rey’i eğitmemiş.

Yani bunun birebir The Matrix Reloaded’dan aparılmış olması bir yana, “Rey aslında Anakin’miş” meselesi o kadar abesle iştigal ki; gerçek olma ihtimalini akıl sağlığım adına %1 olarak kabul ediyorum. Çünkü yani, ne Chosen One’mış arkadaş? Yine mi döndük dolaştık Allah’ın sevdiği kulu formatına döndük? Niye? Bir de öyle şirinli şirinli “yok sen benim babamsın” esprileri falan. Yok baban. Bunun gerçek olma ihtimalini ben kabul etmek istemiyorum ya, hadi Disney, insanı üzmeyin lütfen, hadi…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.