Hatırlıyor musunuz bilmiyorum; fakat Disney Lucasfilm’i ve beraberinde Star Wars serisinin haklarını aldığını, bu haklarla da yeni bir üçlemeye başlayacağını ilk açıkladığında Episode VII için bir yönetmen bulmakta zorlanmıştı çok uzunca bir süre. Piyasada az buçuk adı olan ve geek camiasında krediye sahip yönetmenlerin her birine tek tek teklif götürmüşler, fakat –Abrams da dahil- kimseden ilk seferde olumlu yanıt alamamışlardı. O zamanlar konuşulan şey, Star Wars filmi yönetmenin getirdiği baskının pek çok kişi için fazla olduğuydu.

maxresdefault

Ama bazen böyle olur işte. Bir fikre giriş aşamasında insanları inandırmak zordur. Sonra ilk adımı atarsınız, yapılabileceğini; mevzunun öcü olmadığını kanıtlarsınız ve gerisi çorap söküğü gibi gelir. Abrams ikinci turda görevi kabul ettikten sonra, çekimler şaşalı kadroyla tekrar başlayınca Star Wars için taşlar yerine oturmaya başladı. Önce Disney CEO’su Bob Iger ana filmlerin yanı sıra gelecek spin-off filmleri duyurdu, sonra onların yönetmenleri, aktörleri belli olmaya başladı. Star Wars Episode I-II-III’ün bıraktığı izden silkelenmiş, pek çok sinemacı nezdinde “altında kalınacak ağır top” olarak değil, bir arzu nesnesi olarak görülmeye başlanmıştı.

Bu bağlamda sağımız solumuz yine Star Wars casting haberleriyle dolmaya başladı haliyle. Bildiğiniz gibi önümüzde altı Star Wars filmi var. Bunlardan biri, yani The Force Awakens zaten çekildi. Şu an post-prodüksiyon aşamasında ve 18 Aralık 2015 çıkış tarihini bekliyor. Diğeri, Star Wars: Rogue One’ın tüm kadrosu belli, senaryosu bitti, çekimleri yakın zamanda başlayacak. O da 2016’nın Kasım-Aralık aylarında vizyona girecek muhtemelen. Pek iondan sonra? İşte ondan sonra tekrar episodik filmlere dönüyoruz ki, haberimiz de onunla ilgili.

BenicioDelToro

2017 senesinde Force Awakens’ın hikayesini devam ettirecek olan Episode VIII vizyona girecek. 2017 vizyon tarihi, filmin çekimlerinin 2016 gibi başlaması gerektiği anlamına geliyor. Bu da filmin yazarı ve yönetmeni Rian Johnson’ın oyuncu bulmak için kolları sıvaması lazım demek. O da işi kötü adamla başlamış. The Wrap’in haberine göre Johnson ve Disney, filmin ana kötüsü için Benicio del Toro’ya teklif götürmüş. Porto Rikolu aktör, ödüllü, tecrübeli ve çok yetenekli bir adam. Henüz karakteri bilmediğimizden, “olur, olmaz” diyemiyoruz ama; kendisi daha önce bir başka Disney filminde kriminal derecede az kullanıldığı için (Guardians of the Galaxy) daha yakın münasebetlere gireceğimiz hiçbir teklife de hayır demeyiz. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.