3. Obi-Wan Kenobi vs. Anakin Skywalker – Episode III

Yeni üçleme açıklandığı anda hepimizin en sabırsızlıkla beklediği dövüş sahnesi buydu. Üçlemenin son filmi gelip bu sahneyi izlediğimizde hayallerimiz gerçek olmuştu ve gördüğümüz şey karşısında gözlerimiz kamaşmıştı. Beklentilerimizi her türlü karşılayan bu sahne hem görselliği, hem kareografisi, hem dramatikliği, herşeyiyle mükemmel tasarlanmıştı. Hoca – öğrenci dövüşünde karizmatik anlar hiç bitmedi. “Sen seçilmiştin.” dedi Obi-Wan, hepimiz dağıldık. Bugün baktığımda yeni üçleme tamamlandığında tatmin olmamış olsam da dövüş sahneleriyle hiç hayal kırıklığına uğramadığımı söyleyebilirim. Bu da tüm filmerin en güzel anlarından biriydi.

 

2. Luke Skywalker vs. Darth Vader – Episode V

https://www.youtube.com/watch?v=lhX5V-wICuw

Tabii ki baba-oğul arasındaki dövüş listemizde olacaktı. Ama Episode V’teki ilk dövüşlerini mi yoksa VI’daki son dövüşlerini mi almam gerektiğine karar veremedim. İki sahneyi de yüz kez izledikten sonra ilk dövüşlerinin belki de az bir farkla daha iyi olduğu sonucuna vardım. Hem daha fazla dramatik sahne içeriyor olması, hem dumur üstüne dumur yaşıyor olmamız, hem de diğer dövüşü daha etkileyici kılan pek çok şeyin temelinin burada atılıyor olması sebebiyle listemizin ikinci sırada bu dövüşe yer vermeyi uygun gördüm. Zaten orjinal üçleme söz konusu olduğunda aklımıza gelen ilk şeyler hep bu dövüş de yer alıyor. Pek çok kişi tarafından altı filmin en iyisi kabul edilen “Empire Strikes Back”in bu sıfatı almasındaki en önemli sebeplerden biridir bu sahne.

 

1. Qui-Gon Jinn & Obi-Wan Kenobi vs. Darth Maul – Episode I

Liste yapmaya karar verdiğim anda aklımdaki ilk dövüş sahnesi buydu. Pek çok kişinin tartışacağını ve bu karardan hoşlanmayacağını tahmin ediyorum (e.n.: kim onlar?!). “Phantom Menace” altı filmin en iyisi değil, pek çok hayal kırıklığı yaratan noktası var. Ama bu dövüş sahnesi, tam anlamıyla kusursuz olması sebebiyle listemizde birinci sırada. Zaten Ray Park tarafından canlandırılan Darth Maul kendini diğer Sith’lerin arasından sıyırmayı başarıyor. Karşısında da filmlerde “Jedi Şövalyesi” kavramına en çok yakışan isim Qui-Gon olunca zaten efsane olmayı hak etti bu sahne. Bir de ileride aksakallı dedemiz olacak Obi-Wan’ın çömez halini ekleyince her şey yerine oturuyor. Resmen su gibi akan koreografi, o kareografiyle uyumlu müzik, Darth Maul’un vahşi bakışları ve tavırları, ona karşın Qui-Gon’un sabırlı ve olgun tarzı, bolca drama, mükemmel bir kurgu… Diğerleri kadar hikayede önemli ya da kritik olduğu için değil, Star Wars’ı kusursuz bir şekilde betimlediği için birinci sırada.

1 2
Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

12 Yorum

 1. Birinciden şikayetçiyim. İki olsa daha iyi olurdu. Sebep olarakta eğer internette detaylı araştırırsan o düellodaki hataların keşfedildiği bir video var. Zaten sende yavaşlatıp izlersen bazen kılıçların birbirine temas etmediği bile görülüyor. Ritim olarak iyi ama hatalı bir kareografi var ortada. Ama işte sinema hileleri, müziğin gazı ve Darth Maul faktörü işi farklı bir boyuta taşıyor. Sanki Anakin vs Obi-Wan daha efsaneviydi. Kareografinin kusursuzluğu, uzunluğu, sinematografik olarak atmosferi çok iyi kullanması falan düşünüldüğünde benim birincim kesinlikle odur.

  • Anakin vs Obi-Wan dövüşünün bence de hakkı yenmiş, ama birinci bence yerini hak ediyor. Olay sadece koreografi değil, zaten mesela Luke vs Vader dövüşünde de çok fazla atraksiyon yok.

  • Bunlar hep Darth Maul’un karizmasından. (Sorry Obi-Wan) Güzel bir tişörtünü bulabilsem karanlık tarafta olduğumu ele güne ilan edeceğim. 😀

 2. Sadece o kırmızı kapılı sahne bile karakter tahlilidir: Sith kapılar kapanınca önce bi dürter kılıcıyla, geçemeyeceğini anlayınca içinde yanan öfkeden dolayı volta atmaya başlar. Dört dörtlük bir Jedi ola Qui-Gon toparlanmak için hemen meditasyon yapmaya başlar, Force’tan bir an bile uzak değildir. Arkada padawan haliyle genç Obi-Wan ise toyluğunu dışa vururcasına heyecanlıdır, ne yapacağını bilemez ama her an ustasının yanında olmak için hazır bekler. Sırf bu yüzden bile altı filmin en iyi dövüşü olabilir.

 3. Abi ben 99’da çocuk yaşta Episode 1’i izledik sonra 2 gün ışın kılıcı istiyorum diye ağlamışım :/ Cidden 1. sıraya başkası gelse angerıma yenik düşüp dark sidea geçebilirdim.

 4. Deniz Can Arıkan Cevap ver

  bir numaraya kesinlikle katılıyorum. özellikle dövüşün ilk başında
  darth maul un lightsaberın bir kısmını sonra diğer kısmını açması tam o
  sırada giren duel of fates bu sahneyi muazzam kılıyo. her ne kadar obi
  wan ın force speed kullanıp masterına yardım etmesi gerektiğini düşünsem
  de mükemmel bir dövüş sahnesi. listede şikayet edebileceğim tek nokta
  hiçbir kont dooku sahnesi bulunmaması. göze en hoş gelen lightsaber
  kullanıcısı bence dookuydu. burada tabi ki christopher dayının sinema
  geçmişi devreye giriyor. sanırım sinemada en çok kılıç duellosu yapan
  oyuncu gibi bir rekoru var elinde. obi wan ve anakini tokatladığı sahne
  pekala bu listede kendine yer bulabilirdi. bir de orjinalliği bakımından
  obi wan vs darth grevious da honorable mentions da yer alabilirdi. adam
  4 ışın kılıcı birden kullanıyo boru mu aq

  • Honorable Mentions ekliyim mi diye düşündüm, sonra neden insanların fikir beyan etme haklarını alıyim ki dedim vazgeçtim.

   Farkettiysen estetik, önem, dumur oranı gibi farklı kriterlere göre değerlendirince söylediğin güzel dövüşler dışarda kaldı tabi. Kareografi ve estetik tek kriter olsaydı tartışmasız alırdım.

 5. Onur Ayanoğlu Cevap ver

  Önem olarak olmasa bile bence dövüş sahnesi olarak Count Dooku vs Yoda kadar sağlam bir dövüş yok bence özellikle Yoda nın yardırdığı o sahne çok ta taktir toplamış hatta ödül almışlığı var diye biliyorum. Bence açık ara birincidir hatta birçok gelmiş geçmiş en büyük vs listelerindede kendisine yer bulur buradaki liste daha çok önem anlamında değerlendirilmiş. Birinci sıraya hiç katılmıyorum yanlız benim için ilk 5 e bile girmez. Buyrun Anakin Skywalker & Obi-Wan Kenobi & Yoda vs. Count Dooku… https://www.youtube.com/watch?v=BvnwLLXHabg

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.