Bir fragmanla ilgili tartışılması en lüzumsuz şey herhalde budur: “Acaba konuşan kim?”. Ortalama bir film olsa “abi aktörlerden biridir işte?” der geçersiniz, fakat Star Wars destanının yedinci bölümü öylesine acayip gizem yumakları içerisine sarmalanmış vaziyette ki kimse bu basit soruyla çözemedi meseleyi. Daha kimin hangi karakteri oynadığı bilinmiyor; hatta onu geçtik, filmin tam kadrosunun açıklanan kadro olduğuna dair ciddi şüpheler var. Nasıl anlaşılsın sesin kime ait olduğu?

Böyle olunca biz de dahil olmak üzere bir ton kişi farklı açıklamalar getirmeye çalıştı meseleye. Gerçekten pek çok kişi -uzun süredir Star Wars filmlerinde oynayacağı iddia edilen- Benedict Cumberbatch’in fragmanda konuşan kişi olduğunu düşünüyordu. Biz de demiştik, eğer kendisinin sesini fragmana koyacaklarsa, resmi bir açıklama yapıp “buyurun kadroda da var kendisi” diye net konuşmamaları için ne sebep kalmış olabilirdi? O yüzden Cumberbatch bizim için düşük bir ihtimaldi.

Biz o günün de hararetiyle Max von Sydow’un konuşan kişi olabileceğini düşünmüş, ama notumuzu da düşmüştük: Ses her kimse von Sydow’dan daha genç birine ait gibi duruyordu. Biz konu üzerine evden kafa patlatırken, dünya basını baya araştırmaya dalmış meğerse. En sonunda da az çok belirleyici bir sonuca ulaşmış gibiler: Andy Serkis. Belirleyici diyorum ama hâlâ Disney’den gelen resmi bir açıklama yok (ki neden yani?), fakat hem Collider, hem de HitFix kendi kaynaklarından aldıkları bilgilerle bu sonuca varmışlar.

swe7-01

HitFix’in söylediğine göre Serkis’in rolü ufak, ama önemli olacakmış. Kendisi muhtemelen fragmanda gördüğümüz üçlü ışın kılıcını açan Sith değil yani, zaten fiziksel yapı olarak da o profilde bir adam değil. Ama Serkis’in konuşması ve ses tonundan anladığımız kadarıyla, karakter iyi taraftan birisi de değil. Eğer Serkis dendiği gibi “ufak ama önemli” bir karakteri canlandırıyorsa, belki de o genç Sith’in iplerini elinde tutan bir İmparator-vari figür olabilir. Serkis’in yaşı da, oyuncu olarak ağırlığı da böyle bir role müsait.

Durum buysa, Max von Sydow kesinlikle iyi tarafta bir karakter olacaktır. Akla ilk gelen şey bir çeşit bir “Obi-Wan figürü” olacağı yönünde olsa da, bildiğimiz kadarıyla o görevi Mark Hammill’ın Luke Skywalker’ı canlandıracak. O halde standart Star Wars şablonunda von Sydow’a kalan yer daha ziyade Mon Mothma’ya, Bail Organa’ya yakın bir rol. Açıkçası yakışır da. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.