Sevgili geek okurlar, geek insanlar, ve genel olarak gişe istatistiklerinin paylaşmasından keyif alanlar: Geçtiğimiz hafta başladığımız ve 2016’da da bir süre konuşacak gibi gözüktüğümüz bir konu başlığının yeni mensubu ile karşınızdayız: Star Wars’ın kırdığı rekorlar. J.J. Abrams’ın yönettiği yeni film Force Awakens; tarihin en büyük pazarlama kampanyasından sonra yarışa baya depar atarak başladı, son hız da gitmeye devam ediyor.

İlk olarak Kuzey Amerika tarihinin en büyük açılışı ünvanını Jurassic World’den alan Force Awakens, akabinde duraksayamadı ve 1 milyar dolar gişe barajını en çabuk geçen film oldu. Bütün bu rekorların ardından, Force Awakens an itibariyle gelmiş geçmiş en çok izlenen filmler listesinde iki haftalık gişesiyle 10. sırada duruyor. Böyle giderse, Star Wars’da Orta Dünya serisini geçerek gelmiş geçmiş en çok izlenen dördüncü film serisi olacak. MCU, Harry Potter ve James Bond’un arkasında.

Phasma

Peki yeter mi? Hayır. Pazartesi itibariyle Force Awakens Kuzey Amerika’da 571.4 milyon dolar gibi bir rakam elde etti. Yakında 600 milyon barajını yerel gişe rakamlarında aşan beşinci film olma onuruna erişecek. Önündeki dört film, Avengers (623 milyon), Jurassic World (652 milyon), Titanic (659 milyon) ve elbette, büyük reis, Avatar (760 milyon).

Malum, artık sorulan birincil soru Force Awakens’ın Avatar’ı geçip geçemeyeceği. Pek çok uzman en azından yerel gişede geçebilir, yani Amerika hasılatını 760 milyonun üzerinde bir yerde bitirebilir diyor. Fakat bir yandan da Avatar, gittikçe düşmeyen bir grafiğe sahipti hasılat söz konusu olunca; Force Awakens’ın çizgisinin burnu ise biraz aşağıya doğru iniyor. Öteki taraftan, Avatar 2.5 milyar dolar barajını küresel destekle geçmişti; o yüzden Force Awakens’ın henüz Çin’de açılmamış olması da büyük avantaj. Tekrar o hâlde aynı soruyu soralım, Star Wars 7 nerede bitirir gişe ömrünü?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.