Git gide Star Wars: The Last Jedi‘ın çıkışına yaklaştığımız şu günlerde filmle ilgili gelişmelere kayıtsız kalabilmek mümkün değil. Her ne kadar olaylar The Force Awakens öncesi kadar dramatik bir hype etrafında şekillenmiyor olsa da Disney verebildiği her yere reklam veriyor, çıkabildiği her yere fragman çıkıyor, medya devamlı Last Jedi konuşuyor ve aynı Force Awakens’ta olduğu gibi uluslararası kaynaklar damak çektiriyor. En son Reddit’e şu afiş ikilisi düştü mesela. Görür görmez, ürpertimizi anlayacaksınız.

Star Wars Last JEdi Stndee

Bu gördüğünüz iki afiş güzide memleket Çek Cumhuriyeti‘nden. Filmin ana afişleri değil ikisi de anladığımız kadarıyla, daha ziyade filmin vizyona girdiği tarih öncesi sinema salonlarında sağda solda gördüğünüz geçici afişler olur ya? Onlardan. Biri karanlık, birisi ise aydınlık taraf için iki afiş. Sol taraf kırmızı beyaz, sağ taraf siyah-gri. Solda ön planda Rey var. Sağda ise Kylo Ren. Bizim aklımızı alan gelişme ise, zannediyorum malumunuz olmuştur şu satıra gelene kadar. Aydınlık tarafta da, karanlık tarafta da bir adet Luke Skywalker var.

Bunu “Luke ikisinin de hocası, iki tarafta da o yüzden öğrencisinin arkasında duruyor” diye açıklamak mümkün. Reddit’te bir kullanıcı da “Herkes kendi kapışacağı kişiyle eşlemiş, Phasma – Finn, Rey – Ren; demek ki Luke da içinde kapışacak” şeklinde yorumlamış. Bu ikisi de makul ve makbul açıklamalar, ama bir gariplik var. Sağdaki afişte Luke Skywalker sadece karanlık tonlarda tasvir edilmiyor. Bizzat kendisi karanlık bir vaziyette. Kapüşon inmiş, gözler çakmak çakmak. Fragmanda tutup da “Jedi’ları bitirmemiz lazım” dediğinde biz manidarlık ediyor sanmıştık ama… İşin aslı başka olabilir mi? Böyle olsa, Disney bunu buradan açık eder mi?

Muhtemelen etmez, ama altında bir şeyler olmasa böylesi bariz bir afiş de yayınlamaz diye düşünüyoruz. Bu da zaten bize bildiğimiz şeyi hatırlatıyor. The Last Jedi’ın gerçekten heyecan verici, merak uyandırıcı ögeleri var ama Luke‘a ne olduğu bunların hepsinin birkaç baş üstünde duruyor. Geçen film çok abartıldığından olsa gerek diye düşünüyorduk ama artık onun da bir anlamı kalmadı. N’oldu bu adama yani gerçekten öğrenmemiz lazım ya? Kim üzdü seni Luke! Kim?!

 

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.