Bilim kurgu hikayeleri denilince bir yerde benim için akan sular duruyor. Sebepsizce çok tavım bu edebiyat alanına ve bunun ürünlerine. Haliyle gelen herhangi bir distopta-vari, bilim kurgu ürünü projeye de çok ilgili bakıyorum anlamsızca.

Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesiyle başardığını Hobbit üçlemesiyle yerle bir etmesinden sonra, artık kendisine ne kadar güvenen kaldı; ne kadar insan onun filmlerine daha yükselir emin değilim. Ancak sırf oyuncu kadrosuyla bile beni kendine çekmiş yeni bir film geliyor Jackson yapımcılığında, üstelik steam-punk temalı!

Philip Reeve’in Mortal Engines (Yürüyen Kentler) isimli serisinden uyarlama olacak olan film, yer olarak Londra’da geçiyor. “60 Dakika Savaşı”nın yıllar sonrası, küçük kasabaların kaynaklarını sömürerek ayakta kalan koca koca makine yığınları falan var bu dünyada. Henüz kitapları okumadığım için hikayesine yönelik çok bir fikrim olmasa da, ufak bir özet araştırması sonrası ilgimi çektiğini ve okunacaklar listeme aldığımı belirtmem lazım. Zira 2004’te ilk kitabı çıkan serinin steampunk bir dünyadaki öyküsü, bu türü sevenleri memnun edecek türden bir ürüne benziyor.

Şimdi sakince şuraya fragmanı bırakıyorum, hadi bir koşu izleyin gelin!

Öncelikle oyuncular benim baştan tav olmamı sağladı, söylediğim gibi. Da Vinci’s Demons dizisinden dolayı çok sevdiğim Hera Hilmar, bu film ile ilk büyük blockbuster projesine de imza atmış olacak. Ayrıca Misfits’ten Robert Sheehan ve elbette en ağır top oyunculardan biri olan Hugo Weaving‘in de kadroda yer alması, inanın yapım kötü olacaksa bile sinemada izleme heyecanı uyandırıyor bende.

Fragman şimdilik dümdüz bir üç boyutlu film havası veriyor izleyene. Ancak Jackson’ın yanlış kararları sonucu ilerlemiş olduğu kötü yol, belki bu film ile toparlanabilir; ne dersiniz? Sonuçta milenyumun daha ilk yıllarında Yüzüklerin Efendisi’nde başardığı birçok teknik işle, isminden çokça bahsettiren birisi. Bu türdeki filmlere de hemen hemen alışık nereden baksanız. Var mı bir umut ışığı? Kitabı okuyanlar varsa, nedir bu filmin oluru?

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.