Telif hakları meselesine hiç kafa yordunuz mu bilmiyorum, bir ara benim ilgimi çok çekerdi. Her devletin bu hususla ilgili farklı ve ilginç kanunları var. Ama şüphesiz bunlardan en garip, daha doğrusu en enteresan olanı İngiltere’de. Orada bazı hikayeler yazarının ölümünün üzerinden yetmiş sene geçtikten sonra üzerlerindeki telif hakkı kalkıyor, ve her şey kamuya mâl oluyor. Son yıllarda mantar gibi Sherlock Holmes uyarlamalarının meydana çıkmasının sebebi de serinin yazarı Arthur Conan Doyle’un 1930 ölümlü olması zaten…

Bu “kamuya mâl olma” meselesi sadece İngiltere’de yok elbette, hemen hemen her ülkede var. Bazı hikayeler ve öyküler anonim olduklarından telif hakları altında korunmuyorlar. Böylece isteyen o karakterler ve evrenle ilgili kitaplar yazabiliyor, oyunlar sahneleyebiliyor ve filmler çekebiliyor. Robin Hood’un da başına bunlar geldi yıllarca. Seneler içerisinde defalarca farklı aktörler tarafından canlandırıldı ve farklı yönetmenlerce filmi çekildi. Ama benim anımsadığım kadarıyla hiçbir dönemde bir karakterin aynı anda beş filmi yapım aşamasında değildi.

Robin Hood

Evet, an itibariyle beş farklı stüdyo, beş farklı Robin Hood projesi geliştiriyor. DreamWorks bir süredir Ocean’s Eleven tarzı bir Merry Men filmi üzerinde çalışıyordu zaten. O projeyi Scott Waugh yönetecekti, sonrasında pek ses çıkmadı. Sonra Sony’nin Cory Goodman ve Jeremy Lott tarafından geliştirilen MCU benzeri Robin Hood projesini satın aldığını duyduk. Disney hemen peşinden Karayip Korsanları vari bir film çekeceğini, adının da “Nottingham & Hood” olacağını duyurdu. Ondan bir süre sonra da Lionsgate Batman Begins-vari Robin Hood: Origins senaryosunu satın aldı.

Bu dörtlünün arasına şimdi de Warner Bros. katıldı. Gangster Squad’ın yazarı Will Beall’ın yazacağı, prodüktör sandalyesinde de Dan Lin ve John Zaozirny’nin oturacağı filmin ne adı, ne konusu, ne de şekli şemali belli değil. Fakat Zaozirny ve Beall daha önce beraber Castle’da çalıştılar, belki o bir ipucu olabilir. Her halükada, bir şey kesinlikle net ve açık. Bu kadar Robin Hood çok fazla!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.