Suicide Squad’ın iyi olmasına DC’nin çok ihtiyacı var. Az buz değil, binbir farklı sebepten buna ihtiyacı var Warner Bros’ın. Çünkü Dawn of Justice iyi değildi; eleştirmenler filmi paramparça ettiler, film beklenen kültürel etkiyi yaratamadı, popüler kültüre izini vuramadı ver her şeyden önemlisi, gişede 1 milyar dolar barajını geçemedi. Bunun da ötesinde, DCEU’yu başlatamamış oldu bir anlamda Dawn of Justice. En azından psikolojik olarak, bu görevi ifa edemedi. İnsanları DCEU fikrine ısındıramadı. Bu sorumluluk da o yüzden David Ayer’in filminin omuzlarında.

Açık konuşuyorum, Suicide Squad filminin iyi olmasına benim de çok ihtiyacım var. Burayı biraz şahsi geçeceğim: Her şeyden önce, yıllardır Zack Snyder’ı eleştirirken, iyi örnek olarak gol yabancıya gitmesin diye David Ayer tercihini gösteriyorum, o konuda yanlışlanmak istemiyorum. Ama onun da ötesinde, gerçekten, bir DC filminin daha kötü çıkmasına da, bunu dile getirip saçma sapan gelecek fanboy sözlerine de yüreğim var mı emin değilim.

suicide-squad

Suicide Squad çizgi romanlardan çok da beklentim olan bir fikri mülk değil… Ama DC Comics öyle ve artık bir yerden de ümit etmek istiyorum. İnanmak istiyorum. Eğer siz de benim gibiyseniz, o zaman şu fırsata balıklama atlayabilirsiniz: Film geçtiğimiz günlerde California’da özel olarak, seçilmiş birkaç izleyiciye gösterildi. Ve ilk gelen tepkilerin ortak noktaları şunlar: Harley Quinn süper olmuş, Deadshot müthiş, Jared Leto çok acayip ama filme uymuş, ha bir de, film muhteşem.

İnanalım mı be? Slashfilm sağ olsun, özel gösterime giden izleyicileri –ki normal halk bu insanlar, basın değil, bir anlamda seyirci testi için yapılan rutin gösterimlerden biri bu– tweetleriyle linklemiş, oradan baktığımız kadarıyla paralı asker değil gibi gözüküyorlar. Övüş biçimleri biraz güdük, ama zaten, eleştirmen değiller, bir de büyük ihtimalle gizlilik anlaşmaları sebebiyle “iyi” veya “kötü”den başka bir sıfat kullanamıyorlar. Tabii bu arada, o anlaşmalar “gömeceğiniz yer varsa, bize söyleyin, dışarıya yansıtmayın” demiş de olabilir. Bu da bu arada filmi kötü bulduklarından değil, öyle olsa “muhteşem” falan demezlerdi. En kötü Cara Delevingne’i beğenmedilerse, onu yazamamışlardır mesela, öyle diyorum.

Yani şimdilik, bunu “kesin film müthiş olacak” diye almayın. İlk kokular güzel geliyor, öyle düşünün. Ümidimiz yüksek, haydi be Ayer, kırma bizi, yorma bizi, üzme bizi! İnanmaya ihtiyacımız var o güneşli ve güzel günlere Ayer!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.