4. Manhunt

04 Manhunt

Neyle kapışır: Paranormal Activity

Paranormal Activity, Saw, Hostel… Bu filmlerin esprisi, çok düşük bütçelere çekilebiliyor ve görece büyük gişeler getirebiliyor olması. Büyük gişe getirmelerinin sebebi de, insanların birbirine izletmesi filmi. “Kanka çok korkunç bir film, mutlaka izlemen lazım” gibi cümlelerin ışığında izlemedik mi hepimiz bunları? Evet. E yıllar önce Manhunt da öyle oynandı işte. Herkes için arkadaşının oynayıp, içindeki şiddet seviyesine inanamayarak anlattığı bir oyundu Manhunt. Filmi de öyle küçük bir bütçeyle, şiddet dozu yüksek bir seviyede güzel iş yapabilir.

 

5. BioShock

05 BioShock

Neyle kapışır: Blade Runner

Şükür ki Expanse, Edge of Tomorrow, Mad Max, Arrival falan derken tekrar 60’lar ve 70’lerde hüküm süren zeki bilim kurguların çağına döndük. Ama e? Yani ortam bu şekildeyken, Ridley Scott hem Alien serisini, hem de Blade Runner’ı geri döndürmek için kolları sıvarken, James Cameron’ın Terminatör’e dönüşü kutlanırken, ne beklersin sevgili Take-Two? Çek BioShock’ı, Andrew Ryan gerçeğiyle kitleler tanışsın. İyi bir BioShock filmi interneti Would you kindly? memeleriyle döşemezse biz neyiz.

 

6. Red Dead Redemption

06 Red Dead Redemption

Neyle kapışır: Westernler

Evet, giriş paragrafında “her filme benzeyen” işleri almayacağımızı söyledik. İşin açıkçası Red Dead’in filmi de tutup Western sinemasına yeni bir soluk getirecek değil. Ancak zaten piyasada doğru düzgün Western filmi yok. O yüzden bir seferlik kuralımızı esnetiyoruz. Çünkü gerçekten, Red Dead’in sert damarına sahip ve o dönemi çıplaklığıyla yansıtan bir film hem su gibi izlenir, hem de günümüz Amerika’sına bir yergi çıkar işin içinden, kim bilir?

7. Grand Theft Auto

07 Grand Theft Auto

Neyle kapışır: Kendisi

E birbirimizi kandırmayalım. Grand Theft Auto V geçtiğimiz günlerde 75 milyonuncu kopyasını sattığını duyurdu. GTA eğlence tarihinin en büyük markalarından biri. GTA’yı yapmakla ilgili filmler çekildi, hatırlatmak isteriz. Üstelik böyle bir film çekilirse, hiçbir şeye benzemeyecektir. Çünkü GTA artık hiçbir şeye benzemiyor. Kabul, III Goodfellas’tı, Vice City Scarface’di, San Andreas Boyz N’ The Hood’du. Ama IV’ten beridir Houser biraderler kendi filmlerini çekiyorlar. Ve onların saygısız Amerika eleştirileri her sefer daha bir derinlik kazanıyor. Trump Amerika’sında gerçekten dili kemiksiz bir GTA uyarlaması, nefes keser, olay olur, rekor kırar!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.