Hiç hayatınızda daha önce ihtiyacınız olmayan bir şeyi görüp sanki o olmadan yaşayamayacakmış gibi hissettiniz mi? Bence hepimizin vardır böyle bir anı. Bir anda dünyanın en gereksiz şeyi ölüm kalım meselesine dönüşür, onu almadan geceleri rahat uyku uyuyamayacak gibi olursunuz. Böyle olunca da sizin karşınıza bu ürünü çıkaran reklamlara, vitrinlere, sosyal medyaya lanet edersiniz. Tıpkı bugün benim, karşıma Robert Downey Jr. ve Tom Holland’ın Back to The Future filminde oynamış gibi montajladıkları videoyu yayan Twitter’a lanet ettiğim gibi. Hiç aklımda yoktu ama şimdi bunun gerçekleşmesine ihtiyacım var!

Daha önce hiç Deepfake diye bir şey duydunuz mu bilmiyorum. Deepfake mevcut bir görsel ya videodaki yer alan kişinin bir başka kişinin görüntüsüyle değiştirildiği bir uygulama. Tam olarak Wikipedia tanımı bu en azından. Geçtiğimiz yıllarda bu uygulama bir anda o kadar büyük bir sansasyon yaratmıştı ki özellikle politikacılar ve ünlü Hollywood aktrisleri “Deepfake videonu yaparız hııııı” diye tehditlere maruz kalmışlardı. Uygulamanın yaygınlaşması ile birlikte deepfake videoları saptayan ve yayılmasına engel olan birçok uygulama da hayatımıza girdi. Ama en azından bu sansasyonlar duruldu ya da biz daha az duyuyoruz. Bizim önümüze düşen deepfake videoları tehdit amaçlı olmaktan çok, bugünkü gibi daha eğlence amaçlı oluyor.

Eğlence amaçlı oluyor olmasına da bazen işte eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürüyor. Daha önce Jim Carrey’nin The Shining filmindeki Jack Nicholson’ın yüzüne montajlandığı mükemmel bir video izlemiştik. Ama bu her ne kadar eğlenceli bir video da olsa gerek Shining’in görece yeniden çekilmesine gerek olmayan filmlerden biri olmasından, gerekse Jim Carrey’nin böyle bir filmde oynamasını kendimce yakıştıramadığımdan devamını istememiştim. Ama şimdi böyle değil! Şimdi Robert Downey Jr. ve Tom Holland’lı bir Back to The Future görmek istiyorum!

Bakın bu dediğimin ne kadar saçma olduğunun farkındayım. Geek alemine etki eden beş büyük film listesine rahatlıkla girecek kült bir filmin yeniden uyarlamasını istemek adeta delilik. Ama öte yandan videoya bakar mısınız ya? Zaten hali hazırda RDJ ve Tom Holland’ın arasında fevkaledenin fevkinde bir uyum var görmek istemez misiniz bu ikiliyi Back to The Future setinde? Valla cevabı ben kendime itiraf etmekte zorlanıyorum.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce de bu ikiliyi efsanevi DeLorean’a binerken görsek hoş olmaz mı? Peki ya bizim aklımıza düşen karpuz kabuğu film yöneticilerin aklına da düşmüş müdür?

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.