Bir şeyleri ıskalıyor da olabilirim. Geçmiş Terminatör filmlerini vakti zamanında yaş küçükken televizyonda izlemiş, fakat hiçbirinden birkaç kilit sahne dışında aklında bir şey kalmamış birisiyim. Net hatırladığım -ve sinemada izlediğim- tek Terminatör filmi Christian Bale’in set içerisindeki fıttırmasıyla meşhur olmuş Salvation. O yüzden gerçekten de bu fragman benden başkasına seslenmesi için tasarlanmış olabilir. Ben anlamıyor olabilirim.

Zira şu an hissettiğim şeyleri özetlemeye kalksam, muhtemelen kullanacağım kelime “meh”. Arnold Schwarzenegger’i tekrar kamera önünde rol keserken görmeye “meh”, Jai Courtney’nin karakterine “meh”, Avustralyalı Jason Clarke’ın yüzü yaralı John Connor’ına “meh”, yönetmen Alan Taylor’ın resmen filmi bandırdığı siyah badana boyası kutusuna “meh”. En kocaman “meh”‘de fragmandaki oyunculuğuyla dahi insanı bir iten Emilia Clarke’a şüphesiz.

Terminator Genisys Fragmanı 4

Dedim ya, bir şeyleri ıskalıyor olabilirim. Ama bu bir reboot değil mi? Ana amaçlarından biri Terminator serisini yeni bir nesle tanıştırmak değil mi bu filmin? O zaman bana da hitap etmesi gerekmiyor mu neticesinde? Bilmiyorum. Cidden yorumlarınızı çok merak ediyorum. Varsa aranızda hasta Terminatör hayranları, çıksın yorumlarda açıklasın bana. “Bak Yiğitcan” desin, “şu fragmanın olayı şöyle” desin ben de rahatlayayım.

Şimdilik gördüğüm şey gayet vasat bir filmin ilk izleri zira. Terminator: Genisys fragmanı benim için hiçbir anlam ifade etmeyi başaramadı şimdilik. Açıkçası görüşlerinizi de çok merak ediyorum. Kadrosunda fragmanda gözüken oyuncuların haricinde Matt Smith ve J.K. Simmons’ı da barındıracak, Terminatör serisine vakti zamanında Abrams’ın Star Trek’e yaptığı şekilde bir “paralel evren vesilesiyle reboot / devam filmi” muamelesi çekecek ve 1 Temmuz 2015’te vizyona girecek Terminator: Genisys için fragmandan sonra etkilenen var mı? Ne diyoruz?

Terminator Genisys Fragmanı 3

Terminator Genisys Fragmanı 1

Terminator Genisys Fragmanı 2

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Yorum

 1. Ya bikere eğer elinde Matt Smith varsa kullanacaksın aga. O adam söyle 4-5 saniyeliğine dönse baksa ya da bir kelime bile konuşsa zaten etki bırakır. Ama o kadar kötü oynamasına rağmen Emilia Clarke ye yüklenmişlerde yüklenmişler. Sırf bu yüzden gözümden düştü film ki sadece 2 iki oyuncu gerisine hiç girmedim bile

 2. alpay demircan Cevap ver

  Bişey anlamadıysan negatif yorumlarını kendine sakla Yiğitcan efendi. Tüm filmleri ortalama 5 kez, Sarah Connor Chronicles dizisini bile Terminatör külliyatımıza bişeyler eklesin diye 2 kere izlemiş biri olarak söyleyebilirim ki bu film hepimiz için muallakta kalan savaş dönemini güzel bir şekilde yansıtacağı kanaatindeyim. Kyle Reese’in geçmişe gönderilmesi, John Connor Reyizin komutan olarak sahnede olduğu kısımları göstermesi açısından da sabırsızlanıyorum açıkçası. Benim için fragmanda gördüğüm negatif şeyler Terminatör 1 filminin geçtiği 1984 yılına neden T-1000 sıvı metal terminatörü dahil ettikleri ve Sarah Connor’ın Reese’i kurtarması. Sanıyorum onlar için alternatif bir evren yarattılar. Zira bu meretin zaman çizelgesi durduğu yerde durmuyor. Hep geçmişte birşeyleri değiştirip geleceği etkiliyorlar. Bu olayı da bu şekilde açıklayacaklar herhalde. 1984 yılında kötü adam Arnold Reyiz T-800 iken başarısız olunca gelecek değişmiş. Değişen gelecekte de ellerindeki en iyi alternatif olan bir T-1000 göndermişler şeklinde yorumlanabilir diye düşünüyorum. Velhasıl, bu filmin iyi yorumlanabilmesi için sinemaya gitmeden önce tüm filmleri bi elden geçirmekte yarar görüyorum…

 3. Terminatör serisinin her filminde timeline baştan yazıldığı için aslında hepsi reboot’tur. Bu fragmandan gördüğüm kadarıyla eski filmlere o kadar çok atıfta bulunulmuş ki, bariz bir şekilde hali hazırdaki Terminatör hayranları hedeflenmiş. İlk iki filmin felsefi derinliğini tutturabileceklerini ben de düşünmüyorum ama bu kadarcık fragman bile komple T3 ve Salvation filmlerinin toplamından çok daha iyi. Emilia Clarke bok gibi, orası ayrı.

  Ayrıca 2 dakikalık fragmandan karakter analizi yapabildiğini iddia edip, Salvation haricinde hiç bir Terminatör filmini hatırlamayan birinin böyle bir fragmanı eleştirmesi, bir de bunu sanki bütün sitenin / camianın düşüncesiymiş gibi yazıp ahkam kesmesi büyük talihsizlik olmuş.

 4. Sitenin sıkı bir takipçisi ve “geçmiş Terminatör filmlerini vakti zamanında yaş küçükken televizyonda izlemiş, fakat hiçbirinden birkaç kilit sahne dışında aklında bir şey kalmamış birisi” olarak söylemek istiyorum:
  Ekipte Terminatör canavarı bir arkadaş varsa, keşke o değerlendirseymiş fragmanı. Emeğe saygı göstermek lazım fakat yine de neden böyle bir yazı yazdığına da anlam veremedim. :/

 5. Özellikle Terminator 2 – Judgement Day’in derin izler bıraktığı bir kişi olarak şunu söylemek istiyorum; fragman çok kötü değil be Yiğitcan. Filmin konusunu (synopsis diyor gavurlar) ilk okuduğumda “Bu ne be, saçmalamışlar resmen” diye düşünmüş ve hemen önyargılar edinmiştim. Ama şimdi nasıl işlediklerini, ne yapmaya çalıştıklarını görünce o önyargılarda azalma oldu. Hatta ilk filmlere yaptıkları göndermelerle (3.yü film bile saymıyorum ben, dişi terminator fikrine fağmen) çok keyifli bir hava yakalamışlar. Doğru dokunuşlarla Terminator’u yeniden diriltebilirler gibi görünüyor.

 6. Sitenin kalitesini düşürecek kadar ucuz bir yorum olmuş. Serinin detayını bilerek yorum yapacak biri yok muydu koca sitede?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.