Monty Python’un efsanevi üyelerinden, Brazil, The Adventures of Baron Munchausen, 12 Monkeys, Imaginarium of Doctor Parnassus gibi filmlerle sinema tarihine yazılan Terry Gilliam, muhteşem bir AmA düzenledi geçtiğimiz günlerde. AMA nedir, yenir mi diye soranlarınıza özetleyelim, Reddit’in bir alt bölümü olan IAmA’ler, herhangi bir ünlü, ilginç kişilik ya da anlatacak bir şeyleri olan insanların açık bir soru cevap seansı düzenlemesinden ibaret. Bazen Gilliam gibi ünlü kişiler katılıyor, bazen de sadece garip adamlar (misal: iki penisi olan amca).

Gilliam, gayet içtenlikle soruları yanıtladı, aşağıya şöyle bir tablo çıktı:

 

gilliammmm

 

S: Herhangi bir İngiliz TV dizisi izliyor musunuz bugünlerde? Eğer öyleyse hangisi?

C: İzlediğim tek İngiliz dizi mükemmel olduğunu düşündüğüm Sherlock.

 

S: Monty Python’daki tek Amerikalıydınız, fakat Python dışı işleriniz hep İngiliz görünümündeydi. Hâlâ Amerikalı mısınız, yoksa evinizi artık Britanyada kurdunuz mu?

C: Hayır, Amerikalı değilim. Vatandaşlıktan, sanırım 8 sene öne çıktım. Şimdi %100 Britanyalıyım.

 

S: Neden vatandaşlıktan çıktınız?

C: Yeterince bomba, bombalama uçağı ve tankın parasını vatandaş olarak vergi verdiğim 40 sene boyunca karşıladığımı düşünüyorum. Dünyanın masum taraflarını patlatmak için kendime düşeni yaptığımdan, bir Amerikalı olarak görevimi ifa ettiğimi düşünüyorum, şimdi Britanya’nın silahlanma yarışına destek vereceğim.

 

S: Zack Snyder’ın “Watchmen’i dünyanın Terry Gilliam’larından kurtarmak için film yaptım” yorumuna ne diyorsunuz? Proje iptal olmadan önce ne kadar pre-prodüksiyon yaptınız ve sizce Zack’in uyarlaması nasıl?

C: Charles McKeown ve ben senaryoyu yazdık. Ben her zaman yapılabilecek en iyi şeyin tüm kitabı 2.5 saate sıkıştırmak olmadığını düşündüm. Bence ilginç bir versiyondu bizim yazdığımız fakat tam manasıyla işlemesi için biraz daha vakte ihtiyacı vardı. Zack’in filminin de iyi olduğunu düşündüm, fakat benim filmi yapmayarak kaçınmaktan çok mutlu olduğum problemden muzdaripti.

 

S: Çekmeyi en sevdiğiniz Monty Python skeci hangisiydi?

C: Undertaker skeçini seviyorum. Çok ayıp bir skeçti ve bu Python hakkında sevdiğim şeydi, ayıp etmekten ve şoke etmekten korkmuyorduk.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.