Son altı senede DC ve Warner Bros.’un verdiği kötü kararları alt alta yazsak, şu anda okumakta olduğunuz yazıdan çok daha uzun bir yazı olurdu. Fakat geçmiş, geçmişte kaldı ve artık tekrar tekrar bu konuları eleştirmek istemiyorum. Ben, gelecek DC filmlerinin güzelliklerinden bahsetmek istiyorum artık. Nihayet Warner Bros. da bize istediğimiz şeyi verdi ve The Batman filmi hepimizi mutlu etti. Bugün ise bir anda filmden kesilen bir sahne paylaşıldı ve bu sahnenin Joker’e ait olduğu ortaya çıktı. Filmden kesilen bir sahneyi çoğu zaman kötü karar olarak buluruz, özellikle de bu kararı Warner Bros. verdiyse. Fakat Warner Bros., Joker sahnesini filmden çıkararak bana göre çok yerinde bir karar vermiş.

Tüm süper kahramanlar arasında Batman, çizgi roman dünyasındaki tartışmasız en iyi kötülere sahip karakterlerden bir tanesi. Batman ismini anıp da aklınıza birbirinden iyi şekilde yazılmış ve tasarlanmış kötü karakterlerin gelmemesi imkansız. Deadshot, Poison Ivy, The Penguin, Deathstroke, Scarecrow, Bane, The Court Of Owls, Two-Face, Harley Quinn, Ra’s Al Ghul, Riddler ve saymakla bitiremeyeceğimi niceleri… Fakat tabii ki gece deyince akla gündüz gelmesi gibi Batman deyince de aklımıza hemen tek bir isim beliriyor o da Joker! Bu yüzden herhangi bir Batman yapımında, Joker’in kenardan köşeden gözükmeme gibi bir ihtimali yok! Fakat işte tam olarak bu nedenden dolayı Batman yapımları birbirini tekrar etme tehlikesiyle yüz yüze geliyorlar.

Mat Reeves’in Batman filmi ilk duyurulduğunda Riddler’ın ana kötü olmasından dolayı büyük bir mutluluk duymuştum. Artık filmi izlediğimiz için bu kararın ne kadar doğru bir karar olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliyorum. Batman’in hem Gotham’ı hem de kendi motivasyonunu keşfettiği filmde Riddler, Bruce Wayne’i her açıdan oldukça zor kararlar vermesine sebep oluyordu. Bu da bir Batman hikâyesinin başlangıcı için oldukça güzel bir zemin oluşturuyordu.

The Batman filminden çıkarılan Joker sahnesinin, hiçbir sorunu bulunmuyor hatta gayet başarılı bir sahne olduğunu bile söyleyebiliriz. Barry Keoghan oldukça güzel bir Joker portresi ortaya koymuş, açıkçası devam filmlerinde görmek için de sabırsızlanıyorum. Fakat sahneyi izledikten sonra “İyi ki çıkarmışlar!” demekten kendimi alıkoyamadım. Zira The Batman filminin, Riddler’a odaklanmasını çok doğru bulmuştum ve eğer bu sahne filmde yer alsaydı Joker, Riddler’dan yine büyük rol çalacaktı. Filmin başardığı bütün güzel hikâyeleri çöpe atıp sadece Joker’e odaklanacaktık. “Joker olmuş mu, Barry Keoghan Joker rolüne yakışmış mı, sizce en iyi Joker kim, Jared Leto’ya haksızlık mı edildi, Heath Ledger’ın En iyi 10 Joker sahnesi” gibi tartışmaların arasında, Robert Pattinson’un Batman’i, Paul Dano’nun Riddler’ı, Mat Reeves’ın yönetmenliği ve daha filme dair birçok güzel şey kaybolacaktı. Bu yüzden sahnenin kesilmesinden dolayı oldukça mutluyum.

Siz ne düşünüyorsunuz sevgili geekler Barry Keoghan’ın, Joker sahnesinin kesilmesi hakkında? Sizce filmde yer almalı mıydı yoksa böylesi daha mı hayırlı olmuş. Yorumlara yazarsınız artık.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Mustafa Yıldırım Cevap ver

    Yoruma katılmıyorum zira film vizyondan kalkmadan sahneyi yayınladılar. Ayrıca bu sahne filmde bulunan joker sahnesini de daha anlamlı kılıyor. Şahsen filmde olmasını tercih ederdim. Keşke son kısımdaki gereksiz aksiyon sahneleri yerine bu sahne kalsaydı…

  2. Bence de doğru karar hem hikayeye bir şey katmıyor hem son sahneyi daha etkili kıldı bu karar

  3. Mustafa Yıldırım’a katılıyorum. Bu sahne kesinlikle filmde yer almalıydı. Sahnede ki konu farklı bir biçimde ele alınıp işlenebilirdi. Daha da gizemli bir hale dönüştürülebilirdi..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.