Bu yıl arka arkaya birçok Marvel yapımı izledik ve bu yapımlardan fazlasıyla tatmin olduk. 2021 yılına WandaVision ile başlayan Marvel, Spider-Man: No Way Home filmine kadar dört film ve dört diziyle buluşturdu bizi. Her biri aşağı yukarı beğenilen bu yapımlardan No Way Home ise pandemide bir milyon dolar barajını geçen ilk film olarak küçük bir rekor kırdı. Peki, bu sırada DC ne yaptı? Açıkçası pek bir şey yapmadı sevgili dostlarım. 2021 yılı içerisinde DC, sadece Suicide Squad’ı verdi o da sanki çok memnun etmedi. Fakat DC; gelecek yılının, geçen yıllardan çok daha farklı olacağını iddia ediyor ve bu iddiasını da desteklercesine bugün yeni bir The Batman fragmanı sunuyor!

Sitemizi takip edenler bilir, Mat Reeves’in “The Batman” projesine coşabildiğim kadar coşuyorum. Filmin renk tonları, ana kötüsünün Riddler olması, Batman’in “Dünya’nın en iyi dedektifi” olduğunu kanıtlar niteliğindeki hikâye örgüsü, kısacası The Batman filminin bütün hâliyle kendisi beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Şimdiye kadar izlediğim en iyi Batman filmlerinden biri olabileceğini bile düşünüyorum. Eğer öyle olmazsa büyük üzülürüm ve hayal kırıklığı yaşarım ama ne yapalım, gönül ferman dinlemiyor.

Riddler’ın kendisi için bıraktığı ipuçlarını takip eden Bruce Wayne, Wayne ailesinin de içerisinde büyük sırları keşfetmeye başlıyor ve kendi gerçeklerini sorguluyor. Bruce Wayne’in, Wayne ailesinin Gotham şehri için yaptıkları fedakârlıklar hakkında bir nasihat dinleyerek başladığı fragmanımız, yavaş yavaş bu ailenin karanlık geçmişi olabileceğine işaret ediyor. Bruce’un yere yazdığı “The sins of my father” yazısı ve bunca zaman Bruce’a kol kanat gerene Alfred’e karşı “Bana yalan söyledin Alfred” repliği, Bruce Wayne’in kendi ailesiyle yüzleşeceğinin bir kez daha altını çiziyor.

Öte yandan fragman, Riddler’ın daha ilk filmden Batman maskesinin altında kim olduğunu çözeceğine işaret ediyor. Fragmanda Riddler’ın, “Daha zeki olacağını sanıyordum” repliğinin hemen arkasından “Bruce Wayne” demesi, ya bir kurgu oyunu ya da Riddler’ın bizim düşündüğümüzden çok daha büyük bir tehdit olduğunun göstergesi. Batman’in kimliğinin bu kadar çabuk ortaya çıkması birçok insanı rahatsız edebilir fakat benim açımdan bu karar, gerilimi daha da arttırmak için oldukça iyi bir malzeme olabilir.

Henüz daha kahramanlık yıllarının başında olan Robert Pattinson‘ın Batman’i The Batman filminde, nasıl bir kahraman portresi çizeceğini de belirleyecek gibi. İlk fragmanlarda “I’m vengeance” diyerek Allah ne verdiyse dalan Batman, bu fragmanda Ridder’ın kafasında oluşturduğu sorularla birlikte kendi ailesi bile söz konusu olsa “Adalet. Cevap, adalet!” diyen biri hâline gelecek. Böylece intikam almak isteyen genç ve hırslı bir kahramandan, her ne pahasına olursa olsun adaleti sağlamaya çalışan birine dönüşecek. Ki bu kulağa harika bir orijin hikâyesi gibi geliyor.

Zoe Kravitz‘in canlandırdığı Catwoman’dan bahsetmediğimin farkındayım zira gerçekten bu zamana kadar oldukça övdüğümü düşünüyorum. Bu yüzden hemen dönüp sizin fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Siz nasıl buldunuz sevgili dostlarım fragmanı? The Batman filmine olan heyecanınız ne düzeyde? Yorumlara gelin de artık biraz DC konuşalım.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Catwoman’a biraz daha yakından bakmamızı sağlayan ve öncekine göre -ki o fragmanda görsel ihtişamı vurgulamışlar ve iyi de bir görsel şölen izleyeceğimiz kesinleşmişti- konuya, diyaloglara ve karakterlere daha çok odaklanmış bir fragmandı. Karakter gelişimi olarak dedikleriniz doğru; Catwoman bile Batman’e intikam diye hitap ediyor bir sahnede, bu da demek oluyor ki, Batman’in gözünü bürüyen intikam hırsı bunu çevresine göstermesine bile engel değil ve bunu açıkça da yaşıyor. Filmin sonunda ya da sonlarına doğru bu hırs Batman’e bir zarar verecek veyahut da zor yoldan öğrenmesine yol açacaktır. Son noktada da artık bazı şeyleri aşmış ve adaletin peşine düşen Batman figürü göreceğiz gibi. Ayrıca bu yazdığım sebeplerden ötürü “I’m Batman” repliğini hiç duymacağız diye düşünüyorum. Filmin sonunda da duyabiliriz tabi; son sahnede bir aksiyonun içine daldığında bir karakterin sen kimsin sorusuna bu replikle yanıt verirse ve film böyle biterse tadından yenmez, sonraki filmi beklemeye de yürek dayanmaz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.