Star Wars: The Last Jedi yavaş yavaş evlerimize girmeye hazırlanıyor. Dijital platformlarda seyircilerle buluşan film, bu ay bitmeden blu-ray olarak da raflara varmış olacak. Eve giren film demek, ek özellikler demek, kesilmiş sahneler demek, yönetmen yorumları demek. The Last Jedi öznelinde bir de bunların yanında The Director and the Jedi olacak ve Rian Johnson’ın Star Wars filmi yönetme macerasını ele alan Anthony Wonke imzalı belgesel filmin blu-ray’inde sevenlerle buluşacak.

Fragmanı şu şekil:

Şimdi… Büyük filmlerin setlerinde, çekim sürecini belgelemek üzere dolaşan görevliler olur genelde. Bu çok normal, hatta geek gönüller için epey de paha biçilemez bir pratiktir. Çünkü geek insan, sevdiği şeyin nasıl çalıştığını da anlamak için çaba gösterendir. Röportajlar izlenir, yorumlar dinlenir ama bunlar bir yere kadar çalışır. Bir noktada gerçekten de sosisin nasıl yapıldığını anlamak için içini açıp bakmak gerekir. Ben şahsen bu tip çekim belgesellerinin büyük hayranıyım. Severek de izler, izledikçe de anlatırım.

Bu yüzden The Last Jedi‘ın çekimini anlatan bu güzide belgeseli de büyük bir hevesle izleyeceğim. Çünkü nasıl “Bir Star Wars filmi çekiyoruz” diye yola çıkıp Fast & Furious 9’a vardılar, bu yolculuk esnasında da nasıl yaptıkları şeyin “en güçlü Star Wars filmi” olduğuna ikna olup herkesi de ikna edebildiler anlamak istiyorum. Üç yüz milyon dolarlık bütçeyle dairesel bir konu anlatıyor olduklarını hiç fark ettiler mi görmek istiyorum. Yaptıkları şeyden gurur duydukları çok belli, bu gurura nasıl vardılar çözümlemek istiyorum.

Bu bakımdan The Director and the Jedi bana çok kıymetli geliyor. Çünkü sekizinci episodik Star Wars filmi vizyona girdiğinden beri üzerimde bir yük taşıyorum ve bu yükü üzerimden atmak için anlamam lazım. Episode VII’e ne derece hürmet edildi film çekilirken? Star Wars külliyatı ne kadar akıllardaydı? Setteki hava neydi, nasıldı? Rian Johnson hangi vizyona inandı, ne vardı kafasında? Vizyon onun muydu? Bu soruların cevabını tam çıplaklığıyla alacağımızı sanmıyorum, ancak bu belgesel iyi bir başlangıç noktası olacak gibi geliyor.

Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.