Klasik aksiyon sinemasının Avengers’ı olan serinin yeni filmi bu sene geliyor; The Expendables 4 fragmanı ekibin yeni üyelerini tanıtıyor.

Eski aksiyon yıldızları yorulmak bilmiyor. Bir yandan Arnold Schwarzenegger yeni dizisiyle bir yandan Sylvester Stallone filmleriyle ekranlardan yüzünü esirgemiyor. Expendables (Cehennem Melekleri) serisi, 9 yılın ardından sinemaya dönüyor. Ekipte 50 Cent ve Megan Fox bile var.

The Expendables 4 fragmanı hemen aşağıda.

The Expendables 4

On üç yıl önce çıkan ilk Expendables filmi bir erken Avengers girişimi gibiydi. Stallone, gönül bağı olan herkesi filme çağırmış ve 90’lar aksiyonunu tek filmde toplamıştı. İkişer yıl arayla devam filmlerini çekti ve açıkçası hiçbiri çok iyi değildi. Aksiyon denince, ben de varım diyen kim varsa seriden geçmişti ve fakat çoğunun solo filmleri seriden daha ilgi çekiciydi. Açıkçası John Wick’in aksine, bu tarz aksiyonu severiz demeye utanırız.

Kimler geldi, kimler geçti:

Bir yandan içerdiği yıldızlarla aksiyon sinemasına saygı duruşu olan seri bir yandan da klişe ve esprileriyle türün bir parodisi gibiydi. Sylvester Stallone birinci adam, Jason Statham ise İngiliz beyefendisi ikinci adamdı. Karakterlerin isimleri bile klişelere göndermeydi. Jet Lee (Yin Yang), Steve Austin (Paine), Dolph Lundgren (Gunner Jensen), Randy Couture (Toll Road), Bruce Willis (Mr Church), Mickey Rourke (Tool), Jean-Claude Van Damme (Jean Vilain), Arnlod Schwarzenegger (Trench), Chuck Norris (Booker), Scott Adkins (Hector), Terry Crews (Hale Caesar), Antonio Banderas (Galgo), Wesley Snipes (Doc), Mel Gibson (Stonebanks) hatta Harrison Ford (Drummer) bile seride oynadı.

Yeni Witcher Liam Hemsworth (Billy the Kid) gibi gençlere de seride yol açıldı. Buradaki isimlerin hepsi ekipte değildi, bazıları da villain olma görevini üstlendi. Bakın bunların her birinin de başrolde olduğu bir sürü film var. Böyle aksiyon oyuncusu kim kaldı deyince aklımıza gelebilecek tek isim Steven Seagel. O da dördüncü film için düşünülmüştü ama günün sonunda şimdilik seride yer almıyor. Şimdi oyuncuların çoğu seriden ayrıldı ve yeni isimler seriye dâhil oldu. Tony Jaa, 50 Cent, Andy Garcia ve Megan Fox bunlardan üçü. Tabii soruyoruz; Transformers 2’den beri neredeyse hiç görmediğimiz Megan Fox’u sinemaya tekrar dâhil etmek nereden aklınıza geldi? Bir de üzerine Mr. & Mrs. Smith tarzı dövüşle aksiyonun tam ortasına koydunuz.

Konu ne olabilir ki?

Haydi, tahminleri alalım. Evet ilk aklınıza gelen şey doğru; birtakım uluslararası silah taciri, olmayacak işlere giriyor ve dünyanın kaderi bizim ekibin ellerinde. Andy Garcia da CIA desteği olarak aksiyonun bir ucundan dâhil oluyor. Aksiyon noktasında da ilk üç filme göre çıtayı daha yukarı çekeceklerine zaten baştan eminiz.

The Expandebles 4 filmi, 22 Eylül’de vizyona giriyor. Hiçbir zaman favori serilerimizden biri olmadı ama son on yılda gördüklerimizden sonra şu fragmana yükselir ve şu filmi merak eder olduk. Ekip, multiverse olaylarına girmediği sürece beklediğimizi bulacağımıza eminiz. Hepimizin 2023 sinema takvimine yeni bir çentik daha hayırlı olsun diyoruz.

Yazar

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.