Ya çok özür dilerim, samimiyetle, ama bunu yapmak zorundayım. Marvel Entertainment, geçtiğimiz gün merakla beklenen üçüncü Thor filmi Ragnarok için ikinci promosyon videosunu yayınladı. Bakın fragman demiyorum. Teaser da değil. Yönetmenin esasen Comic-Con için yaptığı bir komedi videosundan türetilmiş, herhalde bu videoya Comic-Con’da pek gülününce dünyaya yayılmış ikinci promosyon şeysi var karşımızda. Neysi? Bilmiyorum. Video olduğu kesin. Komik olduğu tartışılır.

Ya hatta kibarlığa falan gerek yok, pardon, kaç yaşındayız biz ya? Bunun komik olmadığı objektif olarak belgelenebilecek bir gerçek. Komedi biraz tahmin edilemez olanı gerektirir. Akla ilk gelen şakayı Tekelci Fırat Abi yapar, bir insan komedyen statüsünde film çekiyor, standup yapıyor, metin yazıyor falan ise; en azından akla gelen ikinci şakayı yapması beklenir. Thor: Ragnarok’un şu iki videosunda da Taika Waititi ve ekibi, ısrarlı bir biçimde, bayağı, bayat, banal ve tahmin etmesi baya kolay esprilerle çıkıyor karşımıza.

Ve… niye? Filmin tonu konusunda beklememiz gereken şey bu mu? Marvel insanlar Thor: Ragnarok ismini düşündüklerinde akıllarına çok kötü bir The Office ve Parks & Recreation çakması gelsin mi istiyor? Thor ve “normal Avustralyalı ev arkadaşı, keh keh” arasındaki diş dökecek denli sıkıcı muhabbetler filmde de olacaklar mı? Film Thor’un iğrenç bir 90’lar televizyon filmi gibi “Bir Viking Tanrısı, modern dünyaya geliyor, olaylar çığırından çıkıyor, kahkahalarınıza engel olamayacaksınız” şeklinde anlatılacak hikayelerini mi konu alacak?

Bu soruların hepsinin cevabı hayır. Bold harflerle, büyük kelimelerle yazılması gereken, altı defalarca çizilmesi gereken bir hayır. Ben bir tane daha cevabı hayır olan soru sorayım hatta: Bu video komik mi? HAYIRYakınına bile yaklaşmıyor. Neye güleceğiz yani biz burada? Şöyle bir izleyici mi hayal ediyor Waititi:

Heh heh, Thor’a bak salak, Asgard parasıyla kira ödemeye çalışıyor

Heh heh, Thor’a bak salak, beyin bir kastır, benim daha çok kasım var, daha zekiyim dedi, ne kadar aptal, heh heh

Heh heh, Thor bisiklet biniyor, altında da mayo var, heh heh

Kaç yaşındayız biz sayın Marvel? Kaç yaşında sanıyorsun yani? Hayatımızda Ricky Gervais komedisi mi izlemedik, ilk defa mı tek el kamerasıyla çekilmiş mockumentary görüyoruz? Hayır daha önce hiç gülmedik mi sanıyorsun? Nedir, ne yapmaya çalışıyorsunuz abi burada? Bu film için “Üçüncü fazın Winter Soldier’ı olacak” diye babam mı beyan verdi? Ben anlamıyorum ki niyetiniz nedir? Hayır; her şeyi, her şeyi, her şeyi geçtim; bu “Thor gerçek dünyada abes hareketler yapıyor” şakaları da daha önce yapıldı zaten!!

Öhöm. Neyse işte. Meymenetsiz video şurada. İzleyin. Yalnız dikkat edin. Sandalyenizden falan düşeceksiniz.

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.