Yani gerçekten gişe anlamında dünyanın en saçma sapan, en tahmin edilemez, en garip yıllarından birini yaşıyoruz. Bunun merkezinde de tüm haşmetiyle Universal Pictures duruyor. 2015’in başında, her şeye Disney hükmedecek gibi gözüküyordu. İki tane dev bombası zaten cepteydi, Avengers: Age of Ultron ve Star Wars: The Force Awakens. Bunların yanında Inside Out, Cinderella ve Tomorrowland iş yaparsa, ne alaydı, tahtları genişlerdi. Hiç öyle olmadı.

universal-studios-logo-wallpaper

Yıllardır alakalı olmanın kıyısından gidip gidip gelen Universal, bu seneyi resmen tek başına domine etti. Öyle böyle değil. Seneye 40 milyon dolarlık bütçeye karşılık 569 milyon dolarlık bir hasılat elde eden Fifty Shades of Grey ile başladılar. Onu gişe rekorları kıran Furious 7 takip etti, oradan 1.5 milyar dolar gelir elde ettiler. Ondan sonra 29 milyon dolarlık bütçesini %1000 katlayan Pitch Perfect 2 geldi, peşinden de Jurassic World ile yapılmaz denileni yaptılar, inanılmaz bir performans gösterdiler.

Tüm bunların üzerine de şimdi Minions eklendi. Despicable Me serisindeki minnak yaratıkları konu alan film, ilk haftasonunda Amerika’da 115.2 milyon dolarlık bir hasılat yaptı, ve Toy Story 3’ün ardından gelmiş geçmiş en yüksek hasılat elde eden animasyon filmi oldu.  Birçok ülkede ABD’den önce açılış yapan film şimdilik toplam 400 milyon dolarlık bir gişe elde etmiş vaziyette ki, hatırlatmak gerek, film daha her yerde gösterime girmediği gibi, zaten yorgan döşek 74 milyon dolarlık da bir bütçesi vardı.

despicable-me-2-22540-1920x1200

Başrollerinde Sandra Bullock, Jon Hamm, Michael Keaton, Allison Janney, Steve Coogan, Jennifer Saunders, Geoffrey Rush ve Steve Carelle’in oynadığı Minions’ın daha gidecek yolu var gibi gözüküyor. Pek çok ülkede bir iki haftadır oynuyor olsa da, Pakistan, Peru, Portekiz, Güney Kore, Japonya, İtalya ve bizim buralarda bir süre daha gösterilmeyecek. Türkiye vizyon tarihi, şu an 4 Eylül olarak gözüküyor. Bakalım biz beğenecek miyiz filmi?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.