E demiştik. Star Wars: The Force Awakens, bazı feci derecede optimist analistlerin tahmin ettiği abesle iştigal 3.5 milyar dolar barajı haricinde, hemen hemen tüm beklentileri harfiyen yerine getirmeye devam ediyor. Bu ne demek? Rekorlar bayat ekmek gibi Star Wars dokundukça kırılıyorlar demek. Sizlere filmin dünya çapında 1 milyar dolar barajına en kısa sürede ulaşan film olduğunu aktarmıştık daha önce. Şimdi, Force Awakens çok büyük bir rekora daha imza attı.

J.J. Abrams’ın yönettiği, başrollerinde Harrison Ford, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac ve Adam Driver’ın oynadığı film –nasıl, hakkında hiçbir şey bilmiyormuşsunuz gibi yazışım güzel mi?– resmen Avatar’ı geçti ve Amerikan sinema tarihinin gelmiş geçmiş en çok izlenen filmi olma başarısını gösterdi. 8 Ocak itibariyle filmin Birleşik Devletler gişesi 764 milyon dolar bandında. Bu da Avatar’ın 760 milyon dolarını aşıyor ki, Avatar bu rakama iki vizyona ulaştı, Force Awakens ise henüz 20 gündür sinemalarda.

Force Awakens Japon Fragman 2

Yalnız, yıllardır gişe takip eden bünyemin hiç alışık olmadığı bir tablo var. O da filmin Birleşik Devletler gişesinin, küresel gişeye çok yakın olması. An itibariyle sadece Çin’de vizyona girmemiş olan Force Awakens, ülkesinde yaptığı 765 milyon doların yanına diğe tüm dünyada sadece 821 milyon dolar koyabildi. Senenin diğer bomba filmleriyle kıyaslayalım isterseniz, tablo daha netleşsin. Furious 7, ülkesinde 350 milyon, dışarıda 1.1 milyar dolar gişe yapmıştı. Fark yaklaşık 3 katı. Age of Ultron’un rakamları 460 milyon’a, 945 milyon. 2 katı. Jurassic World 650 milyon’a 1 milyar. Yaklaşık 1.5 katı. Star Wars ise bunların aksine, diğer tüm ülkelerde Amerika’nın ancak 1.07 katı gişe elde edebilmiş.

Yani kafanızda netleşsin diye söylüyorum, aklınıza gelebilecek tüm ülkelerin Star Wars hasılatı, 300 milyonluk bir Amerika anca ediyor. Burası çok ilginç, çünkü aslında pek çok ülkede ilk gün ve ilk haftasonu hasılat rekorları kırmış, hemen hemen her yerde –Düğün Dernek 2 sağ olsun, biz hariç– ilk sırada girmişti. Ben buradan şu iki anlamı çıkardım. Birincisi, Star Wars belli ki çok Amerikan bir fenomen. Biz Amerikan kültürüne çok meyilli olduğumuzdan, küreselliğini abartıyoruz belki de. İkincisi de, Amerika’nın aksine tüm dünya Star Wars’a bir bakıp çıkmış anlaşılan. Kimse ikinciye gitmemiş, ikinciye gidenler üçüncüye yürümemiş. Veriler şimdilik acayip. 3.5 milyar dolar hayal oldu gibi gözüküyor, ama ABD gişesi de duracak gibi değil. Bir de Çin var işin içerisinde… Bakalım, nereye kadar gidecek Star Wars gişe rekorları böyle?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.