En hafif tabirle 19. Yüzyıl Viktoryan İngiltere edebiyatının “Avengers”’ı olarak tanımlayabiliriz League of Extraordinary Gentlemen’ı bilmeyenlere. Kulağa bu hâliyle bile ilginç geliyor değil mi? Öyle. Alan Moore’un yarattığı çizgi roman serisi, 1999’da başlamıştı,  o dakikadan beridir de dev aralıklarla olsa da bugüne kadar ara ara yeni sayılar çıkartmaya da devam ediyor. Alan Moore ne zaman bir fikre yükselirse, o zaman bir şeyler üretiyor ve basıyor ortaya bildiğiniz gibi.

the-league-of-extraordinary-gentlemen-original

Hayatına Jim Lee’nin Wildstorm’unun altında bir marka olarak faaliyet gösteren America’s Best Comics’in çizgi romanı olarak başlayan League of Extraordinary Gentlemen ondan sonra Lee Wildstorm’u DC Comics’e satınca oraya geçmiş, Alan Moore’un DC ile olan dev rahatsızlığı yüzünden de kendini Top Shelf’te bulmuştu sonradan. Bu süre zarfında tökezleye, büyük aralar vere vere de olsa yoluna devam etmişti seri. Arada da bir ara filme çevrilmişti.

Film için “ya, o kadar da kötü değil” diyen de duydum, çizgi roman uyarlamaları arasında ekstra kepaze bir noktaya katan da. Ortada sadece şöyle tartışmasız bir gerçek var, çizgi romanın potansiyelini hunharca çarçur eden bir filmdi League of Extraordinary Gentlemen. Sadece kağıt üzerinde muhteşem bir fikri sinemaya vasatça aktarmakla kalmadı, aynı zamanda yılların Sean Connery’sinin son film projesiydi ve usta oyuncuyu da karga tulumba uğurladı beyaz perdeden. O yüzden yarım kalmış bir iş aslında League of Extraordinary Gentlemen. Geri dönüp, tekrar altından geçilmesini hak ediyor.

league

Fox da böyle düşünüyor olmalı ki, kadroyu tekrar toplama kararı almış. En son bir ara 2013’te dizi projesi için kolları sıvayan firma, bu sefer hazır Avengers, Justice League, X-Men gibi “toplandık dostlar yürüyün” tipi kahraman filmleri popülerken şansını bir daha deneyecek. Oyuncu kadrosu değilecek, ama muhtemelen karakter kadrosu ilk kitap ve ilk filmdekinin aynı olacaktır. Alan Quartermain, Captain Nemo, Mina Harker, Rodney Skinner, Tom Sawyer, Dorian Gray ve Dr. Jekyll / Mr. Hyde. Tam bir Viktoryan Justice League anlayacağınız. Bence, doğru uyarlanırsa muhteşem olur bu fikir. Siz ne diyorsunuz? Bu süper kahraman grubu filmlerine harika bir yeni tat getirmez mi?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Yorum

 1. Nostalji etkisi midir bilemem de film cidden iyiydi diye hatırlıyorum ben ya. Tekrar izlemek lazım demek ki… Yeni film de çok süper kahramanlı film pastasından pay almaya çalışmasa da adam akıllı güzel bi film olsa bari.

 2. 99 çıkışlı, çok geçmişi olmayan bir çizgi romana daha ne kadar iyi bir film çekilir ki. Xaten mevcut uyarlamaların üstünde bir yapım.

 3. Metin Kağan Boduroğlu Cevap ver

  Ben çizgi romanını okumadan izleyip beğenmiştim gayet, tabi roman okuru olarak, uyarlanma eksik bulunabilir ama öyle tırt bir film değildi güzel bir aksiyonu vardı.

 4. Dün yazıyı okudum, MovieMax’te denk geldi, tekrar izledim. Senaryo zayıf biraz ama bence oyunculuklar ve görsel çok iyi. Sağlam bir senaryo ile iyi iş yapar.

 5. Ilkercan Karakuyulu Cevap ver

  Aşağıdaki 4 yoruma katılarak, güzel ve zevk veren bir filmdi diyebilirim. Neden ekşisözlük “yarısında çıktım” temalı bir yazı olmuş anlamadım.
  “Güzel bir filmdi, şimdinin teknolojisiyle daha iyi olabilir” derdim ben oysa ki.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.