Ne yalan söyleyeyim, Warcraft filmiyle ilgili zerre tarafsız hissetmiyorum kendimi. Neticede benim on senemi verdiğim bir dünyada geçecek. O dünyayı seven insanlar tarafından, o dünyaya irili ufaklı referanslarla bezeli olacak. İlla ki onlara mutlu olacağım gibi hissediyorum. Hani film agresif bir şekilde kötü çıkmaza (Hobbit 3 gibi) çok da sevmemem mümkün değil benim için. Ama bu elbette, eleştirmen şapkamızı başımıza geçirip, artısını eksisini konuşmamıza da engel olmayacak.

Lakin, gün o gün değil. Gün, fragmanı çözümleme günüdür. Gelin, geçin karşımıza, Warcraft filminin fragmanını, beraber 17 adımda yerle yeksan edelim. Hazır mısınız? O hâlde önce yukarıdan fragmanı bir Türkçe altyazısıyla izleyin, sonra gelin!

 

1. Alterac?

Warcraft Fragman 1

Daha ilk resimden destur demeden karlı dağların resmini koyduk; ama bir bildiğimiz var. Filmin bir bölümü, görebildiğimiz kadarıyla karlı bölgelerde geçiyor. Draenor kurak olduğuna, filmde de dwarfların olduğuna dair bir bilgi paylaşılmadığına göre, en iyi ihtimalle burası Alterac Dağları. Yani Durotan’ın, Gul’dan tarafından Ork Horde’undan kovulmasıyla beraber sürgüne geldiği, ve en nihayetinde de hayatını kaybettiği yer.

 

2. Bir Büyücü Kulesi, Bir Grifon…

Warcraft Fragman 2

Ne yalan söyleyelim, bu kuleyi bir yerden çıkartamadık. Mekan olarak Azeroth’dayız, orası kesin. Lordaeron olabilir, Tower of Azora olabilir, hatta Karazhan bile olabilir. Dalaran ise muhtemelen değil, zira fragmanın başka bir noktasında Dalaran’ı uçarken görüyoruz. Ek bilgi: Dalaran uçan bir şehir olmaya Wrath of the Lich King dönemi başladı, ama burada sanıyoruz Warcraft 1 dönemine de şehir uçarken monte etmişler.

 

3. Haşmeti ve Çatılarıyla, Stormwind

Warcraft Fragman 4

Stormwind’in şu görüntüsüne bakıp da duygulanmayacak WoW oyuncusu beni bulsun. Ortada katedral, arkada limanlar, sağda Stormwind şatosu. Alın size bir ekstra detay daha: Katedralin önünde ve çevresindeki binaların çatıları sarı, arkasındakilerin ise açık mavi. Bu renk kodları, direkt olarak World of Warcraft’tan. Zira oyunda da Cathedral Square’in çatısı altın rengi, Trade District‘in çatılarının rengi de açık mavidir.

 

4. Draenor’un Bir Ziyaretçisi Var

Warcraft Fragman 7

Burada gördüğümüz leş bölge Draenor. Bilmeyenler için, önceden çok net malumatını verelim. Warcraft evreninde açık yeşil ışık huzmesi gördün mü, bil ki arkasından Burning Legion gelecek. Burada da durumun öyle olduğunu, bu sahnenin Mannoroth’un gelişiyle ilgili olabileceğini tahmin ediyoruz.

 

5. Uçsuz Bucaksız Elywnn Ormanları…

Warcraft Fragman 8

Burada gördüğümüz yer Elywnn. Duncan Jones, Elywnn’in atmosferini oluşturmak için koca koca ağaçlar inşa ettiklerini yazdı geçenlerde. Bizce o atmosfer dev oluşmuş. Ayrıca ince görmüş, Elywnn’in sınır dağlarını da hafif karlı yapmışlar. Buna da tebrikler, zira Elywnn bölgesinin Kuzey komşusu –Cataclysm’e kadar- Dwarf’ların karlı memleketi Dun Morogh idi.

 

6. Stormfang, Senin Oynayacağın Rol Başka…

Warcraft Fragman 9

Sırasıyla tanıştıralım, Stormfang, Durotan ve babasının çekicini elinde taşıyan Orgrim. Bir noktada fragmanda Durotan’ın sırtından bir beyaz kurt kürkü silktiği bir nokta da var. Muhtemelen, o kürk, Stormfang’e ait. “Oha kankasını kesip giymiş mi hayvan?” demeyin, Warlords öncesi yayınlanan kısa hikayelerden biri var bunu anlatan, onu okuyun, duygulanın, “Ne delikanlı adamsın be Durotan” deyin, ağlaşalım.

 

7. O Kenardaki Robot Var Ya, O Balkabakları Var Ya!

Warcraft Fragman 10

Ha bu arada, burası Westfall! Blizzard’ın WoW için ilk tasarladığı bölge olan yer, filme de girmiş. Hem de ne girme! Ben burada ekrana yönelik “höreağperay?” diye bir sevinç çığlığı attım, bir duygulandım. Sebebi de şu, kenarda bir balkabağı tarlasının ortasında duran robot bir korkuluk var. Bakın, bu cümle WoW oynamayanlar için hiçbir şey ifade etmez. Zaten dikkat dahi etmemişsinizdir. Ama WoW oynayanlar bilir, o çiftlik de, o robot da sevinme sebebidir!

 

8. Var Bu Bebekte Bir Keramet Ama…

Warcraft Fragman 11

Thrall, Geekyapar okuyucuları; Geekyapar okuyucuları, Thrall. Henüz tabii ismi Thrall değil. Muhtemelen babası Durotan ve annesi Draka kendisine Go’el diyor. Ama sonraları onu köleleştirecekler, yetiştirecekler, adına Thrall diyecekler. O isyan edecek, direnecek ve halkını kurtarıp, daha iyi bir geleceğe götürecek. Horde’un üçüncü Warchief’i olacak, sonra bir ara baya Azeroth kırılmasın diye tam ortasında dünyayı tutacak, ejderha dövecek! O yüzden, sevgili Geekyapar okuyucuları, bu bebeği iyi takip edin!

 

9. Leydi Taria’ya Selam!

Warcraft Fragman 12

Agents of SHIELD hayranlarının Raina olarak tanıyacakları Ruth Negga, burada Lady Taria rolünde. Taria oyunlarda olan bir karakter değil. Elbette Kral Llane’in bir karısı, Varian’ın bir annesi var; fakat bu kişi savaştan sonra, Stormwind’in yeniden inşa edilmesi sırasında kullanılan işçilerin isyanı esnasında ölüyor. Çok da adı sanı geçmiyor Varian’a yetim sancıları yaratmaktan gayrı. (Bizim burada kafa git, Varian’ın karısının hikayesini, anasına yükle. Taria’nın muadili yok arkadaşlar oyunlarda, biz bir anlık yanılsamayla kendi kendimize iş çıkartmışız!) Burada sanıyoruz, biraz daha ön plana çıkacak.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.