Marvel ve DC savaşları bütün hızıyla devam ediyor. Tabii Marvel’ın yükselişini görmüyor gibi davranmanın alemi yok. Ben dahil bütün DC hayranları çok uzun süredir ardı ardına gelen Marvel salvolarına “Bizde de Nolanverse filmleri var” diyerek karşı koyuyordu fakat Avengers: Age of Ultron ve Guardians of The Galaxy derken artık DC’nin pek savunulacak bir yanı kalmadı. Yani Zack Snyder’a DC sinematik evreninin anahtarlarını vermeselerdi; birbirlerinden bağımsız, aynı evreni paylaşmayan garip diziler çekmeselerdi, örneğin Flash’a dizi yapıp bir de üzerine ayrı bir aktörle film çekeceğiz demeselerdi, bizim de gelecekten bir umudumuz olabilirdi fakat şu haliyle Snyder’ın Batman vs Superman’i bizler için Marvel karşısında yeterli değil.

Tabii henüz DC’nin gelecek planındaki filmlerin Marvel’ın karşısında nasıl duracağını bilemiyoruz belki de çok büyük sürprizler bizi bekliyordur fakat Age of Ultron fragmanıyla birlikte ben bile bir an önce Marvel filmleri çıksa da izlesek modundayım. DC durumun farkında, Marvel’ın sürekli oynadığı kartlara karşı olarak farklarını ortaya koymak istiyorlar, özellikle Warner Bros CEO’su Kevin Tsujihara’nın sözleri, bizi doğrular nitelikte. Variety ile geçtiğimiz günlerde konuşan Tsujihara, DC ve Marvel filmleri ile ilgili şunları söyledi;

kevin-tsujihara

“DC’nin dünyası daha farklı. Bizim filmlerimiz gerçekçi bir temele oturacak ve daha sert olacaklar. [Süper kahraman filmlerinin de izleyiciyi yoracağını] düşünmüyorum, her şey farklı gözüküyor. Buradaki anahtar şey karakterlerin birbirlerinden [etnik, cinsiyet ve karakter yapısı açılarından] sahip oldukları ayrımları iyi kullanabilmek.”

Bunlar iyi hoş, ama Tsujihara hâlâ bu savaşta neden geri kaldığını anlayamıyor gibi gözüküyor. Evet DC daha sert, ama olay burada bitmiyor. DC’nin çabaları çok dağınık ve acele geliyor insanlara. Gotham, Arrow ve The Flash gibi dizilerin birbirinden bağımsız olması DC hayranlarının çok hoşuna gitmiyor çünkü karşılarında hem dizilerden hem de filmlerden beslenen ortak paylaşımlı bir Marvel evreni var, üstelik bu evrende artık Spider Man’de olacak. Biz DC’ciler olarak ise gelecek Justice League Dark filminin, Constantine dizisiyle; Flash filminin Flash dizisiyle; Batman filminin Gotham dizisiyle, Man of Steel filminin Krypton dizisiyle; Sandman’in bunlardan hiçbiriyle bir alakası olmayacağı gerçeğini yaşamak zorundayız.

İşin “daha gerçekçi ve karanlık” tarafı konusunda DC’nin Marvel’dan farklı olduğu su götürmez fakat umuyoruz bu sinema dünyasına iyi yansıyan bir farklılık olur ve tekrar Nolan günlerindeki gibi boynumuz dik gezebiliriz. Yapabileceğimiz tek şey bu şimdilik.

Yazar

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

21 Yorum

 1. Bir DC fanboyu olarak dizilerle filmlerin ayrı evrenler sayılmasını destekliyorum. Multiverse biz çizgi roman okuyucularına yabancı bir kavram değil ki. Hem diziler filmlerle bağlantılı olsaydı henry cavill’ı, ben affleck’i filan göremeyecektik zaten, agents of shield gibi kısıtlı içeriğe sahip pek bir şey vaad etmeyen işler ortaya çıkacaktı(referanslarla bir yere kadar), güzelim flash dizisini göremeyecektik.

  Şahsen DC sinematik evreninden umutluyum, Marvel’ın gidişatı artık az çok belli DC’ninki belli değil, bizleri nelerin karşılayacağını daha bilmiyoruz.

  • Agents of SHIELD gibi “kısıtlı içeriğe” sahip şeyler mi? Winter Soldier filmi esnasında arka planda SHIELD’da yaşananları anlatan, sonrasındaki SHIELD HYDRA kapışmasını anlatan ve 4 sene sonra gelecek bir Marvel filminin temelini atan dizi referanslardan fazlasını yapıyor gibi geliyor bana.
   Kabul edeyim, SHIELD izleyicileri olarak başlarda “aa Avengers dedii” modundaydık ama son bölümde Baron von Strucker adı geçtiğinde pek şaşırmayacak konuma geldik, çünkü dizi MCU’da önemli bir yerde ve bu referanslar pastanın üstündeki çilek gibi artık.

  • senin o gizemli ne yapacağı belli olmayan dediğin DC evrenine’ne biz yakında geçti bor pazarı sür eşeği niğde’ye diycez çünkü DC’nin bize bişeyler vermesi lazım

   kendini marvel’a daha yakın hisseden biri olarak şu an en çok şikayet ettiğim şey the flash’ın 17 mart’a kadar ertelenmesi her ne kadar marvel benim için 1. sırada olsada DC’nin kendine yazık etmesini istiycek en son kişiyim yani agent carter’ı kısıtlı içeriğe sahip bulabilirsin ama DC the flash’ı ve arrow’u evrene bağlı olarak yapıp aynı zaman’da da bu kalite’De devam etmesini sağlayabilir çünkü farklı flash’lar görmek hiç hoşuma gitmez nasıl’ki peter parker için andrew gibi birisi daha gelmez ise flash için grant gustın gibi biride gelmez keza arrow içinde öyle yani bundan mutlu olmayacak DC hayranı yoktur

   • Geç olsun güç olmasın mantığıyla bakıyorum ben. Evet ne yazıkki DC işe geç girdi ama Marvel’dan farklı bir sinematik evren inşa ederlerse bunun bir eksi olacağını düşünmüyorum. Ama Marvel’ın sunduğu şeyleri tekrarlarlarsa sıkıntı olabilir.

    Agents of Shield gibi kısıtlı içerik derken kastım süper kahramanları dizi evreninde göremememiz, ve dizinin filmlere göre şekillenmesi. Zaten shield’ın olayı bu ama dediğim gibi ben büyük eventlerin olduğu birbirinden bağımsız iki farklı evren görmeyi tercih ederim.

 2. sinemada ayrı televizyonda ayrı bir flash olması bence kötü bir durum değil ne güzel bir paradox gibi düşün paralel evrenlerdeki farklı flashları izliyorsun işte zaten bu durumdan rahatsız olan dizisinin veya filmini izlemez MARVEL vs DC gelirsek ben şirketleri tutmayı sevmiyorum genelde karakterleri severim ama DC’deki özgüven heralde yürek yemiş gelmiş daha geçen sene man of steel 1 tane filmi var evren denirmi onada bilmiyorum marvel’a kafa tutuyor dediğim gibi dc veya marvel ben tutmuyorum ama önemli olan karakterler DC’nin marvela sinematik evrende kafa tutması saçma bence

 3. Bu yazı belki de son günlerde okuduğum en güzel eleştirel DC yazısıydı. DC’nin neyi, neden yanlış yaptığını gerçekten iyi açıklayan nitelikte. Ellerinize sağlık.

 4. Şimdiye kadar yorumlarımda neden dc iyi yönetilmiyor, “yönetim istifa” dediğimi anladınız mı?İşte bu kafa dc yi yönetiyor.Bu ceo nun söylediklerini okurken “dur bir dk neremle güleyim acaba,aa buldum g.tümle ” dedim.Şimdi kafa ile bu şirketin başındaysa bu adam ben bir halt beklemiyorum artık.Hani ben dc de başarsın evren kursun keyifle izleyelim kafasındayım ama adamlar icraat yapmıyorlar, yaptıkları icaratlerde ya kötü ya vasat sonra boşboş laf konuş!İcraat göster icraat bizde alkışlayalım tebrik edelim.Sen 2015 te yayınlancak diye acıkladıgın batman v suerman filmini bile 1 sene sonraya attın sonra marvel aynı tarihe civil warı açılayınca 1 ay getireye aldın,cocuk mu kandırıyorsunuz.Üstelik spidermande geldi şimdi civil war ne halt karıştırcanız hele bi batman v superman tatmin etmesin o zaman görürüz sizi,para mı geri isterim 🙂

 5. bu adam tam maldonado dc ne yapmış nolanın üçlemesi o tamamen ayrı birşey marvel 3. evreye geçiyor bomba üstüne bomba sen dandik man of steel filmin var bi sonrası daha gelmedi bile boş konuşan adam bu konuşmaların marveli kıskandıgın ve onlardan ufak oldugunuz anlama geliyor

 6. Dizilerin farklı evrende olması daha iyi kim böyle bir şey istiyor ki? 3-5 Kuruşluk dandik diziler yapıyorlar aynı evren olmasını istiyorlar film evreni kalite akarken dizi evreninde patlama efektleri yapmacık olduğu çok belli oluyor.

 7. Marvel, S.H.I.E.L.D. ve Agent Carter gibi dizileriyle yarattığı sinematik evreni desteklerken, DC hala garip işler peşinde koşuyor. Bence aradaki fark, DC’nin dizileri çok önemsemeyip, bir evren kurma kaygısı taşımadan, parsayı sinemadan toplamaya çalışması.

  “Batman’i kullanırım, Superman’i kullanırım, paraları cukkaya indirir, Arrow dizisi düşüşteymiş, Flash dizisiyle çekeceğimiz film alakasızmış, umurumda olmaz, sayıları Marvel’ınkilerden çok olsun yeter” gibi, tamamen tüccar kafasıyla gidiyorlar. Ha DC ne yapsa bir izlenir, göz atılır; ama onlar da bir bütünlük kaygısı içine girselerdi, bence çok daha iyi olurdu.

 8. Ben şahsen Arrow ve Flash’ ı ne kadar sevmesemde, Gotham ve Constantine hayranıyım. Ve onları DC evreninden bağımsız diziler olarak izlemekten büyük keyif alıyorum. Ha.. DC fangirl’ü değilim. Muhtemelen de olmayacağım. Fakat pazarı olduğu gibi Marvel’a bırakmak DC’e hiç mi hiç yakışmıyor. Eğer DC elle tutulur bir şeyler yapmazsa, 2-3 sene sonra Marvel’da bozmaya başlayacaktır. Sonuçta rakipsiz olarak görecekler kendilerini ve ne yapsak satıyor kafasıyla yeniliklerin üstünde fazla durmamaya başlayacaklar.

  İzleyiciler olarak bizler, DC fanı olsun Marvel fanı olsun. Ürünlerin kaliteli olmasını arzuluyorsak, her iki firmanında ortak paydada işler çıkartmasını arzulamalıyız. Aksi taktirde tekele dönüşecek bir “çizgi roman temalı filmler” pastasından düğün pastası tadı almaya başlarız.

  Şikayet ettiğimizde de bize markasını hiç bilmediğimiz gıda boyalı vişne suyu verirler.

    • ulan şimdi süper kahraman olayını çocukca saçma bulan ve bu kafayla giderek hiçbişeyden zevk alamayan insanlardan olsan anlarım derim’ki adam super kahramanlar’dan zevk almıyo ama sen super-man’ı batman’ı aquaman’ı kabulleniyosun ama baktın’ki spıder-man modern zamanın en ama spıder-man’e çocukca muamelesi yapıyosun hey allahım ya
     modern zamanın en sevilen bi ikon haline gelmiş super-man’ı bile artık geride bırakan bi karakter’e ”küçümsüyomuş gibi yapıyım’de bizim üstün olduğumuzu sansınlar” güzafıyla laf ediyosun marvel’da seni çok sikliyo amk

 9. Göksel Darcan Cevap ver

  DC’nin dizi ve sinematik evreni birbirlerinden ayrı tutmasını aşırı derecede aptalca buluyorum.DC fanatiği olmama rağmen Marvel Iron Man ve Captain America evrenlerine Agents of S.H.I.E.L.D ve Agent Carter dizilerini eklediğinde resmen inanamamıştım,alışmışız DC’den iki evren ayrıdır böyle birşey olamaz diye.Yani demek istediğim bu olay böyle devam ederse DC çok hayran kaybeder,Marvel ciddi anlamda bu evrenleri bir tutarak harika işlere imza atarken DC’nin eli adeta armut topluyor

 10. Tuğberk Ağca Cevap ver

  DC’yi sevdiğimden değilde süper kahraman filmi izlemek fazla hoşuma gidiyor sinemada. Hani DC’de bir yılda 3-4 film falan yapsa da en az 10 süper kahraman filmi izlesek bir yılda ne kadar mutlu olurum. Resmen MARVEL’ın eline bakıyoruz her yıl. Gerçi şimdi bi’ X-Men, Spider-Man’den(FOX ve SONY) aldığım tadı Wonder Woman veremez bana da olsun.

 11. dc nin karakterleri hep bana soğuk gelmiştir süperman dışında sevdiğim birsüper kahraman yok, batman de dahil , ayrıca wonderwoman projesi de belirsiz , bir green lanters faciasını unutmadık , marvelde süperkahramanlar bana daha samimi geliyor hulk bile zaten dc ceosu kendi söylemiş daha sertiz diye

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.