Bakın peşinen söyleyelim, DC’nin sinematik evren oluşturmasıyla ilgili pek çok eleştirim ve kaygım var, ama bunlar çoğunlukla “TV evreniyle neden ortak değil?” sorusunu içermiyor. TV evreni üzerine bir şeyler kurulacak bir temele sahip değil. Zira o kadar duru değil henüz. Arrow eğer Daredevil gibi, daha küçük çapta kalmış olsaydı, bu denileni ciddi ciddi düşünebilirdim; ama ortaya yirmi beş milyar tane DC karakteri attılar bugüne dek. Pek çoğu da beyaz ekranda sırıtmayacak aktörler tarafından oynanmıyor üstelik.

sandman_wallpaper-22516

Fakat bu eleştirinin uzantısı olarak, belki şöyle bir noktaya katılabilirim: DC aynı anda çok fazla şey deniyor şu an, ve bunları çok fazla farklı koldan yapıyor. TV evreni bir kenarda, cepte, eyvallah. Fakat oradaki her iş de birbiriyle bağlantılı değil. Ortada devam eden üç DC dizisi var (Arrow, Flash, Gotham), bunlara gelecek sezon üç tane daha eklenecek (Supergirl, Legends of Tomorrow, Lucifer) ama bunların birbiriyle bağlantısı tam bir seri katil filmlerinde gözüken polis diyagramı kıvamında. Hangi dizi nereyle ortak, bazı noktalarda muallakta, bazı noktalarda net ayrı, ama ayrı olan ayrı olanlardan da ayrı… Garip bir durum!

Bu sinemaya da sirayet etmiş vaziyette. Warner Bros yaptığı resmi bir açıklamayla, Vertigo Comics markasından uyarlanan filmlerin ana stüdyoda değil, Warner’ın daha janra sineması yaptığı New Line çatısı altında üretileceğini açıkladı. Bu ilk aşamada Joseph Gordon-Levitt’in yapıp, yönetip bir de başrolünü oynaması beklendiği Sandman filmini kapsıyor. Kulağa kağıt üzerinde çok sorunsuz gelen bir hamle bu, ama sonra şunu hatırlıyorsunuz: Vertigo’nun pek çok karakteri yaklaşık bir dört sene önce ana DC evrenine katıldılar zaten.

dark_universe_justice_league_dark_guillermo_del_toro1

Bu da bizi Guillermo del Toro’nun yazıp senaryosunu teslim ettiği Justice League Dark filmine getiriyor. O filmin ana karakterleri ekseriyetle Vertigo çıkışlılar. Muhtemelen hikayesi de öyle olacak. Fakat Sandman’in aksine, Justice League Dark New Line tarafından yapılmayacak ve üstüne üstlük DC sinematik evrenine de resmen dahil olacak.  Buradaki karmaşayı gözünüzün önüne getirebiliyor musunuz? Şimdi bir Lucifer dizisi geliyor, tamam, fakat biz Sandman’de başka bir Lucifer göreceğiz illa ki. Başka bir Constantine de göreceğimiz kesin gibi. O Constantine Deadman diye bir karakterle geçecek ekran karşısına. Deadman dediğin hikayesi Lucifer ile sık kesişen, beraber çok sahne paylaşmış bir karakter. Lucifer dizisine gelebilir mi? Gelebilir. Lucifer JLD filmine gelebilir mi? Gelebilir. Peki bunlar bir noktadan sonra insanda “eytere bea yeter!” hissiyatı yaratır mı?

Bende yaratmaya başladı. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.