İlk teaserı düştüğünden beri çok tepki topladı Venom filmi. Tom Hardy’nin Eddie Brock’u oynamasına coştuğumuz kadar coşamadık diye herkesler veryansın etti adeta. Çoğunlukla da “Bir Venom görseydik bari!” dendi kısa teaserımız için. Muhtemelen bir “teaser” nedir, mantığını kavrayabilmiş miyiz; önce onu sormak lazım. İlk fragmana saklanması gereken şeylerin başında gelen simbiyotlu bir Eddie Brock görebilmek, Venom’a şahit olabilmek elbette ki bekleyip görmemiz gereken bir şeydi.

Nihayet ilk fragman da geldiğine göre, teaser sonrası çıkan yorumları bir kenara bırakıp biraz da fragmansal yorumlara girişelim, ne dersiniz?

Fragman gayet iyi, en azından derdini anlatacak kadar net. Ufak sekanslarla simbiyotun temellerini öğrendiğimiz fragmanda nihayet tam bir kafa boyu Venom da görebiliyoruz üstelik. “We are Venom” diyerek adamı gırtlaklayan Eddie Brock’u ele geçirmiş Venom’un temelde hissettirmesi gereken her şey var fragmanda. Değişime yabancılık, bedenini ele geçiren farklı bir varlık ve elbette kontrolü zor bir güce sahip olmak.

Venom olmadan önce Eddie Brock’un nasıl biri olduğuna dair gördüğümüz sahneler; sonrasında da Venom tarafından ele geçirilen bedeni sebebiyle yaşadığı değişimlere yönelik kısımları ile fragman, çoğu geekin bildiği hikayeden fazlasını öne sürmüyor ne yazık ki. Ancak bu, bizler için alışılagelmiş bir durum olmalı artık; zira birçoğunun klişe olarak gördüğü yalama olmuş hikayeler, hiç bilmeyen izleyicilerin gözünde çok ama çok değerli bir hazineye dönüşebiliyor. Sıfır Venom bilgisiyle şu fragmana göz atan biri için aksiyon, korku ögeleri ve sıra dışı yaratığımsı bir şey olan bu fragman son derece ilgi çekici bir noktada diye sanıyoruz.

Fragmanın aldığı birçok eleştiriye rağmen sevdiğim kısmından bahsetmeden de geçmek istemiyorum bu arada. Venom’un, Eddie’nin vücudunu ele geçirdikten sonra yarattığı etki gerçekten umut uyandırdı. Simbiyota alışma evresinin ve kendi kontrolünde olmadan bu simbiyotun kendi kararlarını veriyor gibi davranmasını son derece başarılı şekilde yansıtmışlar. Brock’un hiç yoktan lanet, pislik bir herife dönüşme sürecini filmde daha güzel ve korku filmi-vari ögelerle birazcık daha fazla desteklerlerse, tadından yenmez.

Venom filminde görme ihtimalimizin olduğu söylenilen Peter Parker ve Carnage‘ı daha ilk fragmandan vermemeleri, satış stratejisi ve heyecan yaratma açısından doğru bir taktik olabilir. Ancak hayranlar olarak her şeyi bir anda görmeye karşı olan isteğimizi bastıramıyoruz, onu da unutma Sony.

Siz ne dersiniz? Venom’un ilk fragmanı tırt mı, yoksa film çıkana kadar yelkenleri suya indirmeyelim mi?

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.