Hatırlar mısınız bilmem, ancak bir ara The Interview‘a kızan Kuzey Koreli hackerlar Sony’nin yazışmalarını internete koymuş, onların arasından da Sony patronu ile pek acayip adam, Marvel CEO’su Ike Perlmutter’in muhabbetleri dikkat çekmişti. Perlmutter o mailde, “kadın süper kahramanlar tutmuyor abim gişede, bak Catwoman’a Elektra’ya” gibi bir beylik laf atmıştı ortaya. İnternet de üzerine kafa patlatmıştı. Bir tarafın argümanı “Adam haklı, rakamlarla kavga edilmez” şeklindeydi. Öteki taraf “E iyi de, filmler kötü orada” dedi.

İşte Wonder Woman bu eksende değerlendirileceği için gişe hasılatı performansı çok önemliydi. O yüzden de merak ve heyecanla ilk haftasonunu nasıl açacağını bekledik. Gelen rakamlar epey iyi bir tablo çiziyor, onu söyleyelim. BoxOfficeMojo’nun verilerine göre, Diana’nın ilk beyaz perde macerası kendisinden uzmanlarca beklenen 65 milyon euro‘luk ilk haftasonu performansını yıktı geçti. Sadece Amerika’da 100 milyon dolar hasılat elde eden Wonder Woman, bu uğurda birkaç rekor da kırdı.

Wonder Woman İnceleme 1

100 milyon dolarlık açılış, Patty Jenkins’i resmen gelmiş geçmiş en yüksek gişe hasılatı elde eden kadın yönetmen yaptı. Üstelik 100M$+ barajını aşan da tek kadın yönetmen. En yakın rakibi 85 milyon ile açılış yapan, Sam Taylor-Johnson yönetimindeki 50 Shades of Grey’di. Wonder Woman bunun üstüne bir de kadın baş karakterli çizgi roman filmleri konusunda da rekoru ele geçirdi. Ama zaten malumunuz, orada pek bir rakibi yok.

Film geçtiğimiz Cuma günü girdiği diğer ülkelerde de iyi bir performans gösterip toplam 122 milyon dolar dünya çapı gişe hasılatı elde etti. Çin’de 38 milyon dolar hasılat elde etti, bu Çin için müthiş bir rakam değil, ancak yine de işin içindekileri ihya ettiğini tahmin ediyoruz. Şimdi birkaç Avrupa ülkesi var sırada, oralara da gidecek. Filmin genel hatlarıyla eleştirmen skoru ve eş dost övme oranı yüksek olduğu için ömrü de uzun olacak gibi duruyor. 800-900 sanki üst limit. Bakalım, görelim!

Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.