Woddy Allen, hiç şüphesiz sinemaya her başarılı yönetmenin yaptığı gibi kendi imzasını atabilmiş, sıklıkla ikili ilişkilerin ve dramaların işlendiği, iç ısıtan jazz müziklerle dolu nostaljik ve sarkastik filmleriyle seyircilere kendi tarzıyla ve yorumuyla farklı bir deneyim sunabilmişti. Annie Hall, Paris’te Gece Yarısı, Match Point ve Blue Jasmine gibi akıllarda ve kalplerde yer eden yapımların sahibi, Oscar ödüllü senarist, yönetmen ve oyuncu Woody Allen, “tiyatroya” gösterilen ilginin gittikçe azalmasına karşılık artık beyaz perdeden ellerini çekmek istediğini ve film yapımında eskisi kadar heyecanlı olmadığını açıkladı.

Woody Allen’ın Match Point setinden bir fotoğrafı

Woody Allen, yönetmenliğini yapacağı ve aynı zamanda da son kez yönetmen koltuğuna oturacak olduğu ellinci filmi Wasp 22‘nin çekimlerinin Paris’te yer alacağını ve sadece Paris’te çekim yapılacağını aktardı. Gelecek olan Wasp 22 filminin Match Point filmine oldukça benzer nitelikte olduğunu ve Wasp 22’yi tıpkı Match Point gibi bir “romantik-gerilim” filmi olarak adlandırabileceğimizi de ekledi. Çekimleri bu ay yani Eylül ayında başlayacak olan Wasp 22 için Woddy Allen, çekim süresince Paris’e taşınacağını belirtti.

Geçmişe dönüp baktığımızda 86 yaşındaki Woody Allen, sinemaya kattığı filmlerle ve dizilerle anılsa da bunlarla beraber bazı kötü olaylarla ve suçlamalarla da anılmış, oyuncular tarafından tepki görmüş ve beraber çalıştığı oyuncular dahi bu tepkilere maruz kalmıştı. Evlatlık kızı tarafından taciz iddialarının yöneltildiği Woody Allen’ın lehine alınan kararlar ise onun suçsuz olduğuna dair psikolojik bütün gerekçelerin sağlanmasından oluşuyordu. Bu suçlamalarla ünlü yönetmenin hayranlarının bir kesimi dolayısıyla hüsrana uğramış bir kesimi ise bu suçlamalara inanmamış veya inanmak istememişti. Woody Allen, kendisine yöneltilen cinsel taciz iddiaları nedeniyle günümüz sinemasında hâlen tartışmalı bir figür olarak da biliniyor ve bilinmeye devam ediyor. Filmleri, bu olayların oluşturduğu sis bulutlarının ardında kalsa da üzülerek belirtiyorum ki bazı filmleri bu gölgede yer almayı hak etmeyecek kadar başarılıydı. Görülüyor ki, kötü olarak anılsa da bir efsaneye daha en azından açıklamalara göre, sinema ekranları çerçevesince veda etmek zorundayız. Umarım ki bu mecrada böyle vakaların yaşanmadığı, yaratıcılıkla dolu yeni ve başarılı filmlere tekrardan merhaba diyebiliriz.

Yazar

İlgi alanlarına vakit ayırmayı ve hobileriyle uğraşırken kafa dinlemeyi seven kendi halinde bir insan. “Now your sanity and mine can die together!”

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.