Genel olarak çok sevilmeyen bazı filmler var şu dünyada. Ne zaman bahsi açılsa herkes önceden ağız birliği etmişçesine “ya hakikaten ne kötüydü be!” diye giriyor söze, başlıyor gömmeye. Ben de bu filmlerin pek çoğuna gömerken hunharca muhabbete katılıyorum elbette. Pek çoğunda benim de söyleyecek bir şeylerim, edecek bir iki yaratıcı hakaretim var. Gelin görün ki bir filmden söz açılınca, gömme festivalleri başlayınca sessiz kalırken buluyorum kendimi: World War Z.

Brad Pitt’in hem yapımcılığını üstlendiği, hem de başrolünde oynadığı; Max Brooks’un aynı adlı çok satan romanından uyarlanan, yönetmenlik koltuğunda Marc Forster’ın oturduğu film, 2013 yılında çıkmış, ama çıkana kadar da devasa acılar çekmişti. 2012’de film ertelenmiş, tüm mürettebat ve kadro Budapeşte’ye yedi haftalık ek çekimler için bir daha gitmişti. Bundan da tatmin olunmamış, bu sırada Matthew Michael Carnahan’in yazdığı senaryoya Damon Lindelof el atsın diye çağrılmış, Lindelof’un vakti kalmayınca da iş Drew Goddard’a paslanmıştı.

wwz-wall

Sonunda üç defa senaryosu –çekimler sırasında üstelik- tekrar yazılan World War Z, bir şekilde vizyon yolunu bulduğunda hâliyle çok eleştirilmişti. Bir şeyin bu kadar çok defa yeniden yazılması, hammaddesinin zaafiyetine delalet olur genelde, burada da öyle oldu. Film hakikaten de bazı sıkıntılı noktalara sahipti; özellikle de finali pek bir garip gözüküyordu, ama ben yine de sevmiştim kendisini. Paramount hızlıca bir devam filmi açıklayınca da sevinmiştim, ama sonra uzun süren bir sessizlik baş gösterince bir anda şüpheye düşerken buldum kendimi; acaba Paramount ilk gişe hasılatlarının gazıyla bir devam açıklayıp, sonra üzerine düşününce vaz mı geçmişti projeden?

Öyle olmamış. Amerikan stüdyo en sonunda World War Z 2’nin çıkış tarihini açıkladı. SlashFilm’de gördüğümüz habere göre yeni film 9 Haziran 2017’de vizyona girecek. Steven Knight’ın yazdığı filmi Juan Antonio Bayona yönetecek. İlginç olan, bu tarihin aynı zamanda Fantastic Four 2’nin de çıkış tarihi olması. İki film de aşağı yukarı aynı kitleye hitap ettiğinden, biri muhtemelen yoldan çekilecek, onun kim olduğu da kuvvetle muhtemel bu yaz izleyeceğimiz Fantastic Four’un gişe performansıyla belli olacak. Ama tarih ne olursa olsun, ben bir World War Z filmi daha izleyeceğimiz için pek bir memnunum hayatımdan. Siz ne diyorsunuz?

 

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

9 Yorum

  1. İlk filmi izlediğimde başarılı bumuştum. Bu da çıksın izleriz. WWZ iyidir iyi 😉

  2. ilk filmi izlediğimde başarısız bulmuştum. ikinci filmi de izleyip başarısız bulucam.

  3. Beni bu filmde en çok etkileyen şey daha doğrusu tek etkileyen şey 😀
    zombiler mala bağlamış şekilde birbirine çarparak ağır çekimde değilde, aşırı hızlı ve kombine bir şekilde saldırıyorlardı bunu daha önce hiçbir zombi filminde görmemiştim izlemediklerim arasında varsa bilmiyorum.

  4. alp demirkabız Cevap ver

    ilk film kötü olmasını geçtim baya sulu sulu israil propagandasıydı. amerikan olmuş, israil olmuş, türkiye olmuş gelemem böyle sinsi siyaset yapan filmlere. indimde kod adı kozla aynı yerdedir

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.