3. X-Men Külliyatını Sömür:

4422492-3166569671-10632

Belli ki yazarların zaman zaman sıkıntı yaşıyorlar, o zaman eski filmlerden copy+paste yapıyorlar. Niye copy+paste’i eski filmlerden yapıyorsun. Elinin altında kaç yıllık X-Men tarihi var. Al onlardan yap, storyboard masrafından da kurtulmuş olursun. Bak Days of the Future Past ne güzel tuttu. X-Men’in daha nice efsane hikayesi var ki, saymakla bitmez.

House of M, Zero Tolerance, Onslaught -bu sonuncu efsane olur yalnız- falan gibi eserler diğer Marvel külliyatına çok karışmadan da pekala başarıyla uygulanabilir. Yalnız uyarlarken iyi yazarlar seç lütfen. X2 ya da 3’teki gibi ucuz uyarlamalar olmasın. Hakikaten hakkını versin. Bir de küçük düşünme. Civil War gibi global ol. İki üç mekan değil de tüm dünyayı kullan. Çizgi romandaki mekanları ölümüne kullan, Genosha’yı anlat bana. O da yetmedi uzaya git, Shi’ar’larla falan takıl.

 

4. Alternatif Gelecekler/Gerçekleri Kullan:

the-age-of-apocalypse-548928

X-Men’in en efsane hikayelerinden birinin “Age of Apocalypse” olduğunu fakat bu hikayenin alternatif bir gerçeklikte geçtiğini biliyorsunuz değil mi? Apocalypse’in dünyayı ele geçirdiği bu evren ana seride yok hükmünde. Sen de böyle yap. Bize tam bir film boyunca alternatif bir hikaye anlat. Karakterlerimizin aynadaki ters hallerini görelim. Xavier’ın mutant rüyasını yaşatmaya çalışan Magneto’yu falan anlat. House of M’i anlat mesela.

Ne biliyim Bishop’ın geldiği o korkunç geleceği kurgula, sonra Bishop’ın hapishaneden kaçışını anlat mesela. Ne biliyim evrim sonucunda mutantların dominant ırk haline geldiği bir gelecekte Legacy Virus ile uğraşmalarını anlat. Cable’ın son mutantı alıp zamandan zamana kaçışını anlar. Seyirciye bu filmlerin ana X-Men evreninin dışında olduğunu söyle, başına da farklılığıyla öne çıkan bir yönetmen, yazar falan koy, sonra serbest bırak kafasına göre çeksin. Evren 2 de, 3 de, ana filmlerinde de referans verir bizi ihya edersin.

 

5. Odak Noktanı Genişlet:

gambit-s-darkest-secret

Şimdi son üç filmdir hep Mystique üzerinden hikaye anlatıyorsun, ona zaten karşıyım. Ben diyorum ki, X-Men’i de odak noktandan kaydır, başka mutantları odağa al. Marauders’ı ortaya koy mesela, yer altında yaşayan gariban mutantların başına bir şey gelsin -Mutant Massacre hikayesi tarzı yani- X-Men onlara yardıma gitsin. Ya da Magneto’nun Utopia’sını al merkeze. Mutantların barış içerisinde yaşadığı bir adaya mutantlardan korkan devlet müdahale eder olsun. X-Men içinde bölünsün falan. X-Men sadece bir takım, mutantlar ise bir ırk. İlla merkezde Prof X ile Magneto arasındaki ayrımın olmasına gerek yok yani. Bu arada Apocalypse’i öncülerinden eksik kılan unsurlardan bir tanesi de politik altyapısının olmamasıydı, ki First Class ve DotFP bunu güzel yedirmişti hikayesine. Buna aynen devam et, hem de farklı perspektiflerle. Olmaz mı?

Şöyle birazcık kafa yorarak, elimdeki eski X-Men hikayelerini falan karıştırarak bu fikirleri çıkardım sevgili okur. Şimdi sıra sende. Sen ne diyorsun benim bu fikirlerime? Güzel mi olur, saçmaladım mı yoksa? Peki sen nasıl bir X-Men filmi izlemek istiyorsun sinemada? Yorumlara yaz tartışalım, tartıştıralım. Bir başka yazıda görüşene dek esen kalın.

 

1 2
Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.