Süper kahraman filmleri çok uzun süredir hayatımızda olduğu ve bunun ciddi bir kısmında da paylaşılmış evrenler mefhumu etrafında döndüğü için artık çoğunuzun malumu diye tahmin ediyorum, ancak biz yine de bir altını çizelim: Marvel karakterlerinin hakları biraz dağınık durumdaydı uzunca bir süre. Şirket batmanın eşiğindeyken ünlü karakterlerinin film haklarını sağa sola dağıtmıştı. Bunlardan pek çoğu –Hulk, Blade, Daredevil- yurda dönüş yaptı, son kalelerden Spider-Man için de kompleks bir kiralama anlaşması imzalandı. Geriye sadece bir marka kalmıştı. X-Men.

Film hakları 20th Century FOX’ta bulunan X-Men filmleri hem ana seri, hem de Deadpool ve Logan gibi alt filmlerle başarılı bir grafik sürdürdüğü için biz kendi payımıza X-Men’in eve dönme ihtimalini ufak buluyorduk. Meğerse sadece ufak düşünüyormuşuz. Bugün CNBC’nin patlattığı bir haber, bunun çok daha dolaylı ve uzun bir yolla gerçekleşebileceğinin haberini verdi. Zira denilene göre Disney, şirketin çoğunu satın almak üzere 21st Century Fox ile görüşmeler sürdürüyor.

21st Century Fox

Avustralyalı işadamı Rupert Murdoch’un patronu olduğu News Corporation’dan kopan iki şirketten biri olan 21st Century Fox dünyanın tartışmasız en büyük medya kuruluşlarından bir tanesi, ancak kesinlikle bir Disney değil. Anlaşılan o ki, Murdoch şirketin küçülmesini ve odağının daraltılmasını istiyor. Disney ise Fox’un uluslararası erişimi yüksek prodüksiyon kollarının peşinde. Zaten buradaki kilit kelime de yukarıda zikrettiğimiz şey: Disney şirketin tümünü değil, çoğunu almaya niyetli. Amerikan tekelleşme karşıtı yasalarına göre Disney aynı anda iki karasal yayın yapan televizyon kanalı işletemez. Bu yüzden ana Fox kanalı anlaşmanın dışında. Sert siyasi yakınsaması sebebiyle Fox News da dışarıda. Fox’un spor kanalları ise ESPN’in sahibi Disney için bir anlam ifade etmiyor.

Fox’un da odaklanmak istediği alanlar, anlaşılan o ki, bunlar. 21st Century Fox bundan sonra bir haber ve spor şirketi olmak istiyor. Zaten İngiltere’de pek çok gazete ve mecmuaya da sahip olan Murdoch böylelikle daha akil bir yapı yönetebileceğini düşünüyor olmalı. Disney de hem X-Men’in haklarını elinde bulunduran film şirketi 20th Century Fox’u, hem kablolu yayın yapan FX ve National Geographic gibi kanalları, hem de Asya’daki Star ve Avrupa’daki Sky gibi uluslararası markaları kullanmak istiyor.

Anlaşılan konuşmalar şu an bir ara vermiş vaziyette. Ancak eğer gerçekten Murdoch’un böyle bir niyeti varsa, Disney’den daha iyi alıcı bulamayacağı kesin. O yüzden sıcak gelişmeler yaşanacaktır önümüzdeki günlerde. Kim bilir, belki de iki seneye bir Wolverine görebiliriz yani Avengers’ta…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.