Star Wars’ın en köklü geleneklerini saymanızı istesem, nereden başlarsınız? Sizi bilmiyorum ama bana Star Wars’ı Star Wars yapan küçük detayların başını açılış metni çekiyor gibi geliyor. Mavi fontla ekrana o meşhur yazı geliyor, John Williams’ın bombastik notaları kulaklarınızı ihya etmeye başlıyor, sonrasında da uzayın üstüne bir metin akmaya başlıyor. Episode IV’ten Episode VII’e kadar her bölümde vardı. Sonsuza kadar da Star Wars ile en özdeşleştirilen şeylerden biri olmaya devam edecek.

Ancak şöyle bir durum var, bu metinler bugüne kadarki bütün Star Wars filmlerinde iki film arasında olan olayları anlatıyordu. Hep de büyük büyük şeyler olmuş oluyordu iki film arasında. Episode IV zaten bir ton arka plan detayı doldurmuştu içeriye. Episode V Yavin zaferinden sonra olanları anlatıyordu. Episode VI birkaç bir şey anlatıyordu ki hikayeye direk Tatooine’de başlayabilelim. E prequel üçlemesi zaten komple bir eko-politik entrika ağı anlattı bu metinlerde…

Peki Episode VIII ne anlatacak?

Star WArs Opening Crawl

Episode VIII, ya da nam-ı diğer The Last Jedi, bir önceki Star Wars filminin hemen sonrasında başlayacak. Geçen film en son olarak Rey ve Luke’un Fransız filmi bakışmalarında kalmıştık, bu sene de tam oradan devam edeceğiz. İyi, peki, hoş; Star Wars semalarında daha önce görmediğimiz bir şey olduğu için bunun iyi ya da kötü olacağına dair bir hüküm sürmemiz mümkün değil. Ancak gerçekten, metin ne anlatacak? Var mı tahmini olan? Şöyle şeyler mi mesela:

STAR WARS EPISODE VIII: THE LAST JEDI
Kaldığımız yerden devam ediyoruz…”

STAR WARS EPISODE VIII: THE LAST JEDI
Luke, Rey tarafından bulunmuştur. Rey eski JEDI ustasını bulduktan sonraki üç saniye sessizce bakar. Dördüncü saniyede GÖZÜNÜ kırpar.
Beşinci saniyede olacaklar için galaksi nefesini tutmuş beklemektedir.”

STAR WARS EPISODE VIII: THE LAST JEDI
Bu Ip Man abinin takıldığı ekip değil, önceki, Attack the Block’taki çocuğun oynadığı. Hatırlatalım dedik, tamamsanız FİLMİ başlatıyoruz.”

Yoksa neler olacağını anlatıp, gelenek mi kıracak? E o da çok garip değil mi? Kylo Ren’i falan mı anlatacak? Düşününce eğleniyor insan hakikaten yahu. Alternatifleriniz varsa, bir yerlere yazın, bakalım kim tutturacak?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.