Geek dünyası bütün gezegeni ele geçirince kendi sevdiği eğlence unsurlarını dünyaya forse ettiği gibi, kendinden gördüğü, sevdiği işlerde yer alan kişileri de eğlence sektöründe daha popüler hale getirdi. Ben de bu yazı dizisinde ülkemizde görece daha az bilinen Geek ünlülerini ve Geek aleminde sevilmelerini sağlayan işlerini sizlere aktarmaya çalışacağım. Robert Downey Jr gibi daha popüler olanlara da belki yer veririz ama esas amacım yeterince kredi verilmediğini, tanınmadığını düşündüğüm yıldızları sizlere tanıtmak olacak.

Bu dizinin ilk konuğu Nathan Fillion. Kanadalı aktör geçtiğimiz ay 44 yaşına girdi. Klasik jönlere kıyasla fiziksel olarak daha az kaslı olmasına rağmen bu açığını sempatikliği ve içtenliğiyle kapatıyor. Özellikle tok sesiyle, film ve dizilerde olduğu kadar, animasyon ve oyunlarda seslendirme görevleriyle de kalbimizi çalan aktörün geek camiasında önem arz eden işlerine şöyle bir bakalım.

 

1. Two Guys and a Girl

two-guys-girl-625

Fillion’un bu dizideki sabit rolüne kadar ön plana çıkmış ciddi bir işi yok. Ama bu klasik sitcomdan sonra işlerin onun için fazlasıyla yolunda gittiğini söyleyebiliriz. Bilmeyenler için dizi klasik bir 90’lar genç komedisi. Pizzacıda çalışan iki erkek (Biri Ryan Reynolds bu arada) ve onların arkadaşı Sharon’ın ilişkileri ve başlarından geçen olaylar üzerine kurulu, diziye Nathan ikinci sezonda Sharon’ın erkek arkadaşı olarak katıldı. Fillion’un sonraki işlerinde gördüğümüz kendine has tarzının Two Guys and a Girl’de de bulunduğunu ve Ryan Reynolds’ı saymazsak, dizi bittikten sonra o ekibin arasından en iyi çıkış yapan isim olduğunu söyleyebiliriz.

 

2. Firefly

firefly-625

İşte bu dizide yer almak bile geek camiasında saygı görmeye yeterliyken, bir de Kaptan Reynolds’ı oynamak başlı başına bir tapınma sebebidir. Bu uzay western dizisini bilmeyen yoktur (Bilmiyorsanız hemen izleyip öğreniyorsunuz.) o yüzden çok üzerinde durmayacağım. Dizinin kendi katkısı dışında, Nathan “Geek Ünlüsü” olmanıza en önemli katkılardan biri olan Joss Whedon’la çalışma şansına da burada erişmiş oldu. Hatta bu tanışıklık sadece beş bölümlük yer aldığı için burada bahsetmeyeceğim “Buffy the Vampire Slayer” dizisinde de “Caleb” rolünü almasını ve başka projelerde birlikte yer almalarını sağladı. Dizinin iptalinden sonra çekilen “Serenity” filminde de aynı role tekrar büründüğünü de belirtelim.

1 2
Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.