Geçtiğimiz hafta Oscar ödül törenini izlemek için ekranlarımızın karşısına geçtiğimizde, hepimizin aşağı yukarı beklentileri aynıydı. Vasat bir ödül töreni izleyecek, bir iki şakaya gülecek, verilen ödülleri eleştirecek, “Oscar bitmiş bitmiş” diye söylenecek ve daha sonra töreni tamamen unutacaktık. Fakat Will Smith’in bir anda sahneye çıkarak Chris Rock’a tokat atması, bir anda bütün interneti etkisi altına aldı. Tokadın kurgu mu yoksa gerçek mi olduğu, Chris Rock’ın nasıl bir açıklama yapacağını, Akademi’nin Will Smith’e nasıl bir yaptırım uygulayacağı hep merak konusuydu. Her ne kadar Akademi henüz nasıl bir yaptırım uygulayacağını açıklamasa da Will Smith’in geleceği hakkında ilk kararı Netflix verdi ve yıldız oyuncunun başrolünde oynayacağı Fast and Loose filminin yapım sürecini durdurdu.

Şimdi her ne kadar Netflix’in bu hamlesi, Will Smith’in attığı tokat yüzünden uyguladıkları bir yaptırım gibi görünse de aslında Fast and Loose projesinin geleceği çok da parlak değildi. Filmin yönetmeni David Leitch, Oscar töreninden tam bir hafta önce filmden ayrılarak ve Ryan Gosling’in başrolünde olduğu Fall Guy projesine dahil olmuştu. Yönetmenin sanki içine doğmuş gibi projeyi terk etmesinin üzerine bir de filmin başrolü Will Smith’in adının böyle bir skandal yaratması, Netflix’in Fast and Loose filminin sessizce fişini çekmesine neden oldu.

Açıkçası bana göre Netflix’in yaptığı bu hamle; Will Smith’in tokadına verilen bir ceza değil, bir şirketten bekleneceği üzerine tamamen kendi çıkarlarını düşünerek yapılmış bir hareket. Hâlihazırda yönetmenini kaybetmiş bir projeyi daha fazla zorlamak istemediler ve henüz reklam çalışmalarına başlamadıkları, kimsenin haberinin bile olmadığı bir filmi sessiz sedasız rafa kaldırdılar. Bu noktadan sonra benim asıl merak ettiğim, aldıkları bu kararı açıklamayarak hiçbir şey olmamış gibi mi davranacaklar yoksa Will Smith’e karşı bir duruş mu sergileyecekler… Bunu zaman gösterecek fakat ben, Netflix’in Will Smith’e tepki gösterecek kadar cesareti olmadığını düşünüyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz sevgili geekler? Sizce Hollywood, Will Smith’e karşı bir duruş sergileyecek mi? Yoksa “Nasıl olsa birkaç gün sonra unutulur nasıl olsa” mı diyecekler? Yorumlarınızı bekliyorum.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.