Bromance son yıllarda türemiş bir tabir. Sadece “yakın arkadaşlık”, “kankalık” anlamına gelmiyor. Bromance demek, gerektiğinde birbirine sarılıp “seni seviyorum dostum!” diye hönkürmek, gerektiğinde karşıklı trip atışmak, bro’nun yanında kendini rahat hissetmek demek. Öyle hafif bir tabir değil yani bromance. Her insanın hayatında en az bir kere oluşması gereken, önemli bir ilişkidir.

Bu “bromance” mefhumu da sinemada derinlemesine incelendi tabii ki. Biz de onun komedi tarafını ele alan filmleri şöyle bir listeleyelim dedik. Yalnız dikkat, Cehennem Silahı, Bitirim İkili, Point Break gibi bromance işleyen, ama özünde bir aksiyon filmi olan işleri bu listeye almadık. Yarın öbür gün bir bromance aksiyon filmleri yaparız, o zaman onlarla coşar liste. Şimdilik ana mevzusu güldürmek olan filmleri listeledik.

Buyurun efendim!

 

Jump Street Serisi

http://www.youtube.com/watch?v=ZirgAYBcOgo

Başrollerinde Channing Tatum ve Jonah Hill’in olduğu bu seri, yirmi birinci yüzyılın en hakkı yenen işlerinden biri olabilir. Çok klişe ve formül tabanlı bir iş gibi gözüküyor, ama izleyenler bilir Jump Street serisi ekmeğini bu klişelerle dalga geçerek kazanıyor. Tatum ve Hill’in muazzam bir kimyası olduğu zaten apaçık ortada, bir de bunun üstüne sağlam bir yan kadro (Ice Cube, Nick Offerman, Rob Riggle başta olmak üzere) ve çok, çok sağlam bir metin eklenince, Jump Street serisi kaçırılmaması gereken bir iş hâline geliyor.

 

Bill & Ted’s Serisi

Keanu Reeves’i Keanu Reeves yapan filmin Speed olduğunu söylememek ayıp olur, ama Keanu Reeves’i bize tanıtan film de budur. Şimdiki gençliğe biraz abesle iştigal gelebilir, ki gelecektir de. Bill & Ted, aynı Beavis & Butthead gibi, 90’ların “salak arkadaşlar” akımına öncülük etmiş, bayrağını tutmuş bir işti. İkinci filmi Bogus Adventure ilki kadar iyi değildi, o yüzden hayranları seriyi hep Excellent Adventure ile hatırlar. Siz de izleyecekseniz, ona göz atabilirsiniz.

 

Harold & Kumar Serisi

Harold & Kumar serisi, özünde yukarıda bahsettiğimiz Beavis & Butthead’in canlı ve güncellenmiş bir versiyonu gibiydi. Temelinde apaçık bir “stoner” komedisi olan Harold & Kumar’ın başarısında en önemli olan şey ise, bu filmlerin hemen hemen hepsinde var olan ve bu tip bir film çekmek isteyenlerin ilk bakması gereken şeydi: Bromance’i yaşatacak adamların uyumu. Neyse ki John Cho ve Kal Penn birbirlerine cuk oturuyorlardı ki bu problem olmadı.

 

I Love You, Man

İkisi de Judd Apatow’un gözdelerinden olan Jason Segel ve Paul Rudd’ın başını çektiği film, belki de listemizdeki en zayıf halkalardan biri. Yer yer fazla klişe ve tahmin edilebilir olduğu kesin. Gelin görün ki bu filmin eğlenceli olmasını engellemiyor. Tabii burada pastadan büyük bir payı da Rush’a vermek lazım. Rush’ın müzikleri üzerinden birbirine yakınlaşan ikilinin hikayesinde oradan Rush’ı çıkart, başka bir grup koy, olay bu kadar eğlenceli olmaz!

 

Old School

İki kişi arasında yaşanan bromance’lerden çıkın, gelin o sayıyı biz üç yapalım. Frat Pack olarak adlandırılan ve 90’lar sonu 2000’ler başı arası pek çok projeye beraber imza atmış olan kadrodan üçü (Will Ferrell, Luke Wilson ve Vince Vaughn) arasında (Frat Pack’in diğerleri Ben Stiller, Owen Wilson ve Steve Carell), biraz da orta yaş krizi sosu katılmış leziz bir bromance hikayesi anlatıyordu Old School. Tam anlamıyla, yapımcılarının da inkar etmediği bir şekilde Fight Club’ın komedi versiyonuydu. Baya da keyifliydi!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.